Kaja Kallas: 20. Augusti Klubi kasutas hästi ära ajaloos avanenud akent

{{1692528900000 | amCalendar}}

Toompea lossi Valges saalis toimunud 20. Augusti Klubi traditsioonilisel pidulikul koosolekul meenutati 32 aasta tagust aega, tänati kaasvõitlejaid ja mälestati meie hulgast lahkunud klubiliikmeid.

Tervitussõnad ütlesid riigikogu esimees Lauri Hussar ja peaminister Kaja Kallas. Päevakohase sõnavõtuga esines klubi liige Andrus Ristkok.

Hussar ütles, et need, kes 32 aastat tagasi kinnitasid Eesti riiklikku iseseisvuse, on alusmüüri rajajad. "Teie ettenägelikkus oli sillaks sellele, et oleme täna toimiv, edukas ja enesega toime tulev riik. Tahan teid südamest tänada selle eest, sest tänu teie tehtud otsusele oleme täna jõudnud siia. Oleme suutnud 32 aastaga ehitada ühiskonna, mis toetub demokraatiale, järgib õigusriigi põhimõtteid ning austab inimõiguseid," rõhutas ta.

"Head kaasmaalased, ärme unusta, et vaba riik ei ole iseenesestmõistetav! Tegemist on privileegiga ja seda meenutas meile 24. veebruari hommik 2022. aastal, kui Venemaa alustas täiemahulist pealetungi Ukrainale, saates enda sõdurid vaba riigi pinnale, külvama surma ja hävingut," rõhutas Hussar.

Hussari sõnul on noored meie tulevik, sest just nende ideed ja mõtted näitava Eestile suunda ning panevad aluse paremale homsele.

Kallas ütles tervituskõnes, et ajaloos on oma võimaluste aknad, mida Eesti tänu klubiliikmetele on suurepäraselt ära kasutanud. "Hästi oluline on ka see, et otsustasite just seda, et me taastame 1918. aasta vabariigi, mitte ei tee midagi uut. See on andnud meile väga palju tuge. Eesmärk oli väga selge, eesmärk oli ühine, kui eesmärk oli saavutatud, algas riigi üles ehitamine," lisas ta.

Klubis oli algul 69 liiget ehk siis kõik need, kes Eesti iseseisvuse poolt hääletasid. Klubi read on rohkem kui 20 liikme võrra väiksemaks jäänud, sest Eesti iseseisvuse taastamise ajal oli ülemnõukogulase keskmine vanus pealt 40.

Pärast ühise pildi tegemist läksid 20. Augusti Klubi liikmed üles Toompeale nõu pidama. Koosolekut juhatas 20. Augusti Klubi president Ants Veetõusme.

1991. aasta augustikuu sündmuste kohta on palju kirjutatud ning avaldatud mälestusi. Marju Lauristin ütleb, et teadlastele jätkuks veel piisavalt tööd, et uurida milline mõju on olnud seadustel, mis võeti vastu enne 20. augustit.

"Lõpuks 30. märtsil 1990 võttis ju Ülemnõukogu vastu otsuse, mis sisuliselt oli sama, mis Eesti Kongressi otsus mõni nädal varem, et algab Eesti õigusjärgse taastamise periood. See oli periood, mis järjekindlalt käis seda rada, kuhu jõuti siis 20. augustil. Muidugi seda kuupäeva ei osatud ette näha, millal selline võimalus tekib – kuidas öelda – et Moskvas tekib selline võimaluste aken," sõnas Lauristin.

20. augusti klubi liikmed rääkisid, et praegused riigikogu liikmed võiksid neilt üksmeelt õppida.

Lauristin meenutas obstruktsioonipäevi, mille korraldasid ülemnõukogus venemeelsed saadikud. "Siis kui mina olin siin juhatuse puldis ja kui meie obstruktsionistid jõudsid näljastreigini. Ütlesin täna Lauri Hussarile, et oota-oota, kui kuulutatakse näljastreik välja siis on palju keerulisem. Ma ei taha küll kellelgi ideid anda (naerab)."

Riigikogu esimees Lauri Hussar ütles, et 20. augusti klubi liikmetega oli juttu riigikogu tööst ja sellest, kuidas langetada konsensuslikke otsuseid. "Mina tahaks kindlasti rõhutada seda, et selleks, et jõuda oluliste kompromissideni, tuleks kõrvaldada obstruktiivsed takistused riigikogu otsuste langetamise teelt ja siis on võimalik jõuda ka lahendusteni, mis arvestavad nii koalitsiooni kui opositsiooni õigusi."

20. Augusti Klubi ühendab inimesi, kes kuulusid 1990. aastal valitud Eesti Vabariigi Ülemnõukokku ja hääletasid 32 aastat tagasi Eesti iseseisvuse taastamise poolt.

Toimetaja: Mari Peegel, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: