Hollandi valimisteks valmistuv EK asepresident Timmermans astus tagasi

Frans Timmermans
Frans Timmermans Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/PIROSCHKA VAN DE WOUW

Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans teatas teisipäeval oma tagasiastumisest seoses osalemisega Hollandi üldvalimistel, kus tal on ambitsiooni pürgida riigi järgmiseks peaministriks.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen vastas tema teadaandele 62-aastase Timmermansi tänamisega tema töö eest ühenduse ambitsioonika roheleppe (Green Deal) pakti tüürimisel süsinikneutraalse tuleviku suunas.

Selle portfelli haldamine läheb nüüd üle Von der Leyeni ühele teisele asepresidendile Maroš Šefčovičile, seisis komisjoni avalduses.

See pole esimene kord, kui  Šefčovič peab üle võtma poliitiliselt olulise rolli. Ta esindas varem Brüsselit EL-i ja Suurbritannia kaubanduskõnelustes. 2023. aastal allkirjastasid Suurbritannia ja EL Põhja-Iiri kaubandusleppe.

Timmermans on ainuke kandidaat kahe Hollandi vasakpartei valimisliidu juhi kohale novembris peetavatel Hollandi parlamendivalimistel, teatasid erakonnad läinud reedel.

Endine Hollandi välisminister Timmermans hakkab pärast parteiliikmete hääletust 22. augustil juhtima Tööpartei (PvdA) ja roheliste GroenLinksi kampaaniat.

Parteid kiitisid reedel sotsiaalmeedia postitustes Timmermansi kui juhti, kes annab suuna Hollandi rohelisele ja sotsiaalsele kursile.

Erakondade liikmed otsustasid juulis, et lähevad 22. novembri valimistele ühise programmi ja ühe kandidaatide nimekirjaga, et koondada vasaktsentristide hääled Hollandi killustunud poliitmaastikul.

Viit viimast Hollandi valitsuskoalitsiooni on juhtinud peaminister Mark Rutte konservatiivne Rahvapartei Vabaduse ja Demokraatia eest.

Rutte ja tema viimane nelja partei koalitsioon astusid juulis tagasi, sest ei jõudnud migratsiooni ohjeldamise meetmete paketis kokkuleppele. Pikimalt ametis olnud Hollandi peaminister Rutte lubas, et lahkub poliitikast, kui valimiste järel on uus koalitsioon moodustatud.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP/AP/Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: