Turu-uuringud: EKRE läks Reformierakonnast napilt mööda

EKRE esimees Martin Helme.
EKRE esimees Martin Helme. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Turu-uuringute AS-i küsitluses möödus EKRE toetus augustis Reformierakonnast ning samal ajal kasvas toetus Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ja kahanes Eesti 200-le.

Kui peale märtsikuiseid riigikogu valimisi oli erakondade seas kõrgeima toetusega Reformierakond, siis augustis toetas Reformierakonda 23 protsenti ning EKRE-t 24 protsenti.

Juunis oli Reformierakonna toetus 26 ja EKRE-l 20 protsenti. Juulikuus Turu-uuringud küsitlust ei teinud.

Populaarsuselt kolmas erakond oli Keskerakond, mida toetas 16 protsenti valimiseelistust omavatest Eesti kodanikest (võrreldes juuniga muutust pole).

Eesti 200 toetus on jätkuvalt langenud – juunis oli nende toetus 10 protsenti ja augustis kaheksa protsenti.

Suurenenud on toetus Sotsiaaldemokraatlikule erakonnale - juunis toetas neid 10 protsenti ja augustis 13 protsenti.

Ülejäänud erakondade toetus võrreldes juuniga muutunud pole. Isamaad toetas augustis üheksa protsenti, Parempoolseid kolm protsenti, Rohelisi üks protsent, Ühendatud Vasakparteid samuti üks protsent ning üksikkandidaate kaks protsenti valimiseelistust omavatest Eesti kodanikest.

Augustis oli opositsioonierakondade toetus tervikuna kõrgem kui koalitsioonierakondadel: opositsioonierakondi toetas 49 protsenti ja koalitsioonierakondi 44 protsenti valimiseelistust omavatest Eesti kodanikest. Juunis oli koalitsiooni- ning opositsioonierakondade toetus võrdne (kummalgil 46 protsenti.

Augustikuine küsitlus toimus 3.–13. augustil 2023. Üle-eestiliselt küsitleti 877 vähemalt 18-aastast Eesti kodanikku. Ankeetidest pooled koguti telefoni- ja pooled veebiküsitlusega.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: