Valitsus otsustas krüptoärimehed USA-le välja anda

Ivan Turõgin ja Sergei Potapenko.
Ivan Turõgin ja Sergei Potapenko. Autor/allikas: Patrik Tamm / Äripäev

Valitsus otsustas Ameerika Ühendriikidele välja anda krüptoärimehed Ivan Turõgini ja Sergei Potapenko, keda süüdistatakse USA-s rahapesuks kelmuse ja kuritegelike kokkulepete tegemises.

Siseminister Lauri Läänemets kinnitas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et valitsus sellise otsuse tegi, kuid ta ei osanud teemat lähemalt kommenteerida, kuna selle tõi valitsusse justiitsminister. Peaminister Kaja Kallas lisas, et valitsuse otsust saab vaidlustada kohtus.

Valitsuse istungi materjalidest selgus, et Ameerika Ühendiriikide justiitsministeerium esitas Eestile kirjaliku taotluse kahe isiku väljaandmiseks.

Taotlus tugineb 8. veebruaril 2006 allakirjutatud ja 7. aprillil 2009 jõustunud Eesti valitsuse ja USA valitsuse vahelisele väljaandmislepingule, mille kohaselt kohustuvad riigid teineteisele välja andma isikud, keda taotluse esitanud riik kahtlustab, süüdistab või on süüdi mõistnud sellises kuriteos, mis on mõlema riigi seaduste alusel karistatav vabadusekaotusega rohkem kui üks aasta või raskema karistusega.

Mõlemat isikut süüdistatakse Ameerika Ühendriikides rahapesuks kelmuse ja kuritegelike kokkulepete tegemises.

Harju maakohus tunnistas väljaandmise õigusliku lubatavuse kohtuliku kontrollimise menetluses 15. märtsi 2023 määrusega kahe isiku väljaandmise Ameerika Ühendriikidele õiguslikult lubatavaks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: