Helme: läheme riigikogu juhatuse vastu kohtusse
EKRE esimees Martin Helme lubab riigikogu juhatuse poolt rahvasaadikute esitatud arupärimistele vastamise piiramise kohtus vaidlustada.
"Me ilmselt lähme kohtusse. Homme hommikul on fraktsiooni koosolek, kus me selle lõplikult fraktsiooniga kokku lepime," ütles Helme teisipäeval ERR-ile.
Riigikogu esimees Lauri Hussar (Eesti 200) ei nõustunud panema riigikogu uue istungjärgu avaistungil päevakorda 17 tähtaja ületanud arupärimist, mille EKRE oli enne suvist pausi esitanud ning mis ootavad vastust.
Hussar selgitas EKRE saadikute küsimustele vastates, et riigikogu juhatus on päevakorra puhul lähtunud põhimõttest, et kõigepealt on sinna üle kantud kõik eelnõud kevadistungjärgust, lisaks on võetud järjekorras ette kuus arupärimist, mida riigikogu hakkab käsitlema.
"Kui Hussar ütleb, et nendele kevadine riigikohtu otsus annab selle õiguse, siis ta täielikult loeb valesti seda kevadist riigikohtu otsust. Kevadine kohtuotsus ütles, et riigikogu juhatus võib tööga edasi minemise huvides lõpetada ära protseduurilised küsimused, kui on teema nii-öelda ammendunud ja võib piirata üleandmiste aega arupärimiste ja eelnõude üle," rääkis Helme.
"Mis puudutab arupärimiste [vastamise] päevakorda panemist, siis nii kodukord kui ka põhiseadus ütlevad ilma igasuguse ambivalentsuseta, et 20 päeva ja kogu lugu," ütles Helme.
"Siin ei ole juhatusel või suurel saalil mitte mingisugust manööverruumi," lisas ta.
"Ei ole võimalik, et riigikogu juhatus otsustab, et mõned põhiseaduse punktid võib tühistada, sest neil on nii mugavam," ütles Helme.
Põhiseadus ja riigikogu kodu- ja töökorra seadus ütlevad, et arupärimisele tuleb vastata riigikogu istungil 20 istungipäeva jooksul arvestades arupärimise adressaadile edastamisest.
Helme rääkis, et aega on 10 päeva kohtusse pöördumiseks. EKRE esindajaks kohtus saab taas vandeadvokaat Paul Keres.
Isamaa esimees Urmas Reinsalu ütles ERR-ile, et Lauri Hussar tegeleb õigusliku voluntarismiga ning tema hoiak on seaduse normist mitte kinni pidamine.
Reinsalu sõnul ei ole Isamaa praegu võimalikku kohtusse pöördumist arutanud, aga ei välista erinevaid variante.
Keskerakonna fraktsiooni esindaja Jüri Ratas ütles ERR-ile, et kuigi keskfraktsioon ei ole kohtusse minemist arutanud, ei pea ta seda tõenäoliseks. "Minu hinnangul keskfraktsioon ei lähe selles kaasuses kohtusse," ütles Ratas.
"Eesti on õigusriik. Kõigil on õigus kohtusse pöörduda. Riigikohus on riigikogu töö korralduse osas laiemalt oma otsuse teinud mõned kuud tagasi ja see otsus oli see, et riigikogu peab mitte võtma vastu eelnõusid ja arupärimisi, vaid täitma ka teisi ülesandeid nagu seaduse menetlusi ja nii edasi," rääkis Ratas.
Tema sõnul kulub ühele arupärimisele kuni kaks tundi. Juhatus on lähtunud sellest, et esmaspäevases päevakorras võiks olla kuus kuni kaheksa arupärimist. "Selge on see, et paljud arupärimised ei jõua õigel ajal saali, mida seadus ette näeb, et 20 istungipäeva jooksul. Põhjus on selles, miks nad ei jõua saali, et see arupärimiste maht on niivõrd suur," ütles Ratas.
"Riigikogu juhatus on jõudnud seiskohale, et see on erakorraline olukord. Me käsitleme seda ka reguleerimata kodukorra küsimusena, mille puhul riigikogu juhatus on pakkunud välja lahenduse, et me võiksime päevakorda kokku panna selliselt, et oleks arupärimised teatavas mahus käsitletud ja oleks võimalik eelnõusid menetleda," rääkis Hussar.
"Me mõistame, et kui kõik need, millel tähtaeg täis saab siin lähinädalatel, panna päevakorda, siis päevakord on ülipikk ja ei pruugi olla võimalik neid tavalistel istungitel lahendada. Aga selle jaoks annab kodukord meile omakorda teised paragrahvid, mis ütlevad, mida siis teha. See jutt et midagi ei ole siin võimalik arutada, ei vasta tõele," kommenteeris Martin Helme.
Toimetaja: Aleksander Krjukov, Anne Raiste, Merili Nael