Šmõhal: Ukraina läheb Poola ühepoolse viljakeelu puhul WTO arbitraaži

Ukraina peaminister Denõss Šmõhal
Ukraina peaminister Denõss Šmõhal Autor/allikas: SCANPIX/picture alliance/photothek

Sel reedel lõppevad Euroopa Liidu impordipiirangud Ukraina põllumajandustoodetele. Poola tahab piirangute jätkamist ning on lubanud need kehtestada ühepoolselt. Ukraina lubas sel puhul pöörduda WTO arbitraaži poole.

Ukraina peaminister Denõss Šmõhal teatas teisipäeval, et Ukraina pöördub Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) arbitraaži Poola viljakeelu tekitatud kahjude tõttu. Šmõhal sõnas, et hoolimata sõjast ja Vene blokaadist Ukraina sadamatele on ukrainlased täitnud nii Euroopa Liidu kui ka WTO leppeid ning Ukrainal pole kavatsust teha kahju Poola talumeestele.

Denõss Šmõhali sõnul on Ukraina sunnitud pöörduma WTO poole kaubandusseaduse ja valimistele eelneva poliitilise populismi tõttu. Poolas toimuvad 15. oktoobril parlamendivalimised.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki lubas teisipäeva hommikul, et hoolimata Brüsseli võimalikust otsusest Ukraina põllumajandustoodete osas ei luba Poola enda turule Ukraina viljatooteid. Euroopa Liidu impordikeeld Ukraina vilja, maisi, rapsi- ja päevalilleseemnete suhtes lõppeb sel reedel, meenutas Ukraina väljaanne Evropeiska Pravda. Poola tahab selle keelu pikendamist ning on keelu lõppedes lubanud kehtestada ühepoolselt embargo.

Poola valitsuskabinet kutsus 12. septembril Euroopa Liitu oma keeldu pikendama, vahendas RFM24. Vastasel juhul kehtestab Poola ise Ukraina põllumajandustoodete impordikeelu kuniks kahe riigi vahelised põllumajandusküsimused on reguleeritud.

Ukraina on rõhutanud, et võimalik Poola ühepoolne Ukraina põllumajandustoodete impordikeeld oleks Euroopa Liidu ühisturu reeglite rikkumine. Samuti rikuks see Euroopa Liidu ja Ukraina vahel sõlmitud assotsiatsioonilepet.

Enamus Euroopa Liidu liikmesriike on Poola viljakeelu pikendamise ettepaneku osas skeptilised, kirjutas septembri alguses Politico. Viljakeelu kokkuleppe kohaselt on Ukraina põllumajandustooted keelatud Poola, Ungari, Rumeenia, Bulgaaria ja Slovakkia turgudel. Keelu kokkuleppe eesmärgiks oli kaitsta neid riike odavama Ukraina põllumajandustoodangu eest.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Evropeiska Pravda, Politico, RFM24

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: