Mitme Euroopa riigi talunikud protestisid Ukraina vilja riiki lubamise pärast

{{1695051720000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/EPA/VASSIL DONEV

Bulgaaria talunikud tõkestasid esmaspäeval riigi 40 tähtsamat maanteed protestiks valitsuse otsuse vastu lubada riiki Ukraina vilja ja muid põllumajandustooteid. Talunikud protestivad ka Ungaris, kuid seal on pahameel suunatud Euroopa Komisjoni vastu, mis Ukraina vilja sisseveokeelu tühistas.

Eelmise nädala reedeni kehtinud kokkuleppe järgi ei tohtinud Ukraina tooted jõuda Poola, Ungari, Slovakia, Rumeenia ja Bulgaaria turule, ent transiit läbi nende riikide oli lubatud. Kokkulepe aegus ning Euroopa Komisjon otsustas keelud kaotada.

"Me ei näe praegu turu moonutust nendes viies liikmesriigis. Seega me ei pikenda keeldu, sest väärib märkimist, et see on erakordne kaitsemehhanism. See on midagi, mis ei peaks toimima lõpmatult," sõnas Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik ja asepresident Valdis Dombrovskis.

Samuti ütles Dombrovskis, et need viis riiki ei tohiks omapoolseid piiranguid kehtestada. Selle soovi eluiga oli aga üürike, sest Ungari, Slovakkia ja Poola kehtestasid sisuliselt kohe ühepoolsed piirangud.

Poolas võib pingete kruvimise üheks põhjuseks lugeda 15. oktoobril toimuvaid parlamendivalimisi. Ning juhtiva Õiguse ja Õigluse partei võtmevalijad on maainimesed ehk need, kes võiksid kõige tugevamalt pihta saada sellega, kui odavad Ukraina tooted nad turult välja tõrjuksid. Poola peaministrile Mateusz Morawieckile on see suurepärane võimalus valimiskampaanias inglitest ja deemonitest rääkida.

"Ütlen nüüd kõigile põllumeestele üle Poola, et pikendame Ukraina viljasaaduste impordikeeldu. Me ei kuula Berliini, me ei kuula von der Leyenit, Tuski või Weberit. Me teeme seda, sest see on Poola põllumeeste huvides. Seisame Poola põllumeeste poolel ja Poola maaelu poolel. Ütlesin mõned päevad tagasi: te kas pikendate keelde või teeme seda ise," kõneles Poola peaminister Mateusz Morawiecki.

Esmaspäeval protestisid Bulgaaria talunikud selle vastu, et valitsus lubab Ukraina tooteid riiki. Muu hulgas ka Doonau jõel asuvat Bulgaaria-Rumeenia piiripunkti tõkestanud talunike sõnul peab valitsus Ukraina põllumajandustoodetele kehtinud sisseveokeelu viivitamatult taastama, muidu on Bulgaaria põllumajandus surmaohus.

"Kogu põllumajandussektor protestib, seda pole Bulgaaria ajaloos varem ette tulnud. Ükski minister ega valitsus pole varem suutnud kogu sektori huvidest korraga üle sõita ja neid kahjustada," ütles Bulgaaria Lamba- ja Kitsekasvatajate Ühenduse aseesimees Dejan Živkov.

Traktorid sõitsid protesti märgiks ringi ka Ungaris, kus ühepoolne sisseveokeeld kehtib.

Ka Rumeenia, kus varem Ukraina põllumajandustoodetele piiranguid ei olnud, otsustas nüüd sisseveokeelu kuuks ajaks kehtestada, et oodata ära, millal Euroopa Komisjon koostab Ukraina põllusaaduste litsentseerimiskava, et vältida nende jäämine Euroopa turgudele ja tagada nende liikumine Aafrikasse ja Aasiasse.

"Talunike tõkestustegevusel pole mõtet, sest grammigi vilja – ma tagan –, mitte üks gramm keelatud vilja ega muud põllukraami ei jõua Rumeenia territooriumile," ütles Rumeenia peaminister Marcel Ciolacu.

Paljud Lääne-Euroopa põllumajandusministrid aga avaldasid esmaspäeval arvamust, et Ungaris, Poolas ja Slovakkias kehtivad sisseveokeelud on ebaseaduslikud ning nõuavad Euroopa Liidu reaktsiooni.

"Igal liikmesriigil on kohustus tegutseda kooskõlas lepingutega ehk siis ei mingeid ühepoolseid meetmeid, vastasel juhul pole meil enam ühisturgu," sõnas Prantsusmaa põllumajandusminister Marc Fesneau.

"Euroopa Komisjon peab tagama ühisturu töö, see on alati olnud meie keskne nõudmine," ütles Austria põllumajandusminister Norbert Totschnig.

"Fakt, et ükskõik milline riik – ma ei anna hinnangut ühele riigile, aga ükskõik millisele – võtab vastu ühepoolseid otsuseid piirata ligipääsu ühisturule, paistab mulle väljaspool seadust," kommenteeris Hispaania põllumajandusminister, Euroopa Liidu eesistuja Luis Planas Puchades.

"Ma ei tea, et Euroopa Liidu seadus saaks sellega kooskõlas olla, aga Euroopa Komisjon on lepingute kaitsja ja ma eeldan, et nad teevad oma tööd. Nende seisukoht on väga selge," ütles Saksamaa põllumajandusminister Cem Özdemir.

Ukraina on lubanud Ungari, Poola ja Slovakkia sisseveokeeldude pärast kohtusse kaevata. Esmaspäeval esitas Kiiev Maailma Kaubandusorganisatsioonile nende kolme riigi otsuse pärast kaebuse.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera", "Välisilm"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: