Abhaasiasse tuleb Vene mereväebaas

Foto: SCANPIX/IMAGO/Grigory Sysoev

Venemaa sõlmis lepingu püsimereväebaasi rajamiseks Abhaasias, teatas tunnustamata riigi juht Aslan Bžania neljapäeval, päev pärast kohtumist Venemaa president Vladimir Putiniga.

Abhaasia president Aslan Bžania teatas, et kokkuleppe järgi tuleb mereväebaas Otšamtšira rajooni rannikule.

"Selle kõige eesmärk on nii Venemaa kui ka Abhaasia kaitsevõime suurendamine ning selline koostöö jätkub. On ka asju, millest ma ei saa rääkida," ütles Bžania.

Venemaa pole kokkulepet kommenteerinud.

Uudis Abhaasia mereväebaasi rajamisest vihjab, et Venemaa otsib alternatiivi Sevastopolile. Samuti võib see uudis tekitada ärevust Türgis, sest Abhaasia asub Kirde-Türgi ranniku lähedal. Lääneriigid väljendasid muret seoses Otšamtširasse mereväebaasi rajamise plaanidega juba 2009. aastal.

Wall Street Journal teatas täna, et satelliitfotode järgi viis Venemaa suure osa oma Musta mere laevastikust Sevastopolist Dniprosse. Otsust saab pidada edusammuks Ukraina jaoks, kes on korduvalt rünnanud Vene laevu Sevastopoli lähedal ja selle sadamas ning sundis nii Venemaad vähendama oma laevade aktiivsust Musta mere loodeosas.

Viimane suur Ukraina rünnak toimus septembris, kui Ukraina suutis Sevastopoli kuivdokis oluliselt kahjustada Vene dessantlaeva ja allveelaeva.

Ukraina juhid on vihjanud, et Krimmis asuvate Vene okupatsioonivägede rajatiste ja objektide ründamiseks võidi kasutada Briti ja Prantsuse rakette Storm Shadow ja Scalp, mis on ühed suurima ulatusega relvad Ukraina arsenalis.

Abhaasia juht soovib riigi integreerumist Venemaaga

Abhaasia on rahvusvaheliselt tunnustatud territooriumil asuv riik Gruusias, mis koos Lõuna-Osseetiaga on paljude analüütikute arvates Venemaa poolt annekteeritud pärast 2008. aasta Vene-Gruusia sõda.

Suurem osa maailmast ei tunnista Abhaasiat ja peab seda Gruusia osaks. Lisaks Venemaale peavad Abhaasiat iseseisvaks riigiks veel Venezuela, Nicaragua, Nauru ja Süüria.

Kuigi Putin pole midagi öelnud Otšamtšira võimaliku mereväebaasi kohta, ütles Bžania, et tema soovib osaleda Venemaa algatatud integratsiooniprotsessis.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Reuters/SCMP/WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: