Hiina ja lääne suhted halvenevad ja pandad lähevad tagasi koju

Hiidpanda Washingtoni loomaaias
Hiidpanda Washingtoni loomaaias Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Liu Jie

Hiina ajas aastaid pehmet diplomaatiat ning andis lääneriikide loomaaedadele hiidpandasid, nende loomade abil üritas Peking parandada oma mainet ja suurendada mõjuvõimu. Lääne ja Hiina suhted aga halvenevad ja pandad lähevad nüüd tagasi kodumaale.

Analüütikute sõnul annab Hiina pandasid laenuks eelkõige neile riikidele, kellega tal on vabakaubandusleping või kellelt Hiina saaks tähtsat toorainet ja tipptehnoloogiat. Seetõttu saatis Hiina hiidpandasid ka lääneriikidesse. 

Pandad olid varem ka kommunistliku ida ja kapitalistliku lääne "sõpruse" sümboliks. Nüüd see sõprus mureneb ja kompartei viib pandad tagasi Hiinasse. 

USA sai kaks esimest pandat Hiinalt juba 1970. aastatel ja nad elasid Washingtoni loomaaias. Nende pandade järglased lähevad aga detsembris Hiinasse. Kompartei uusi pandasid USA-sse ei saada. Ka Edinburghi loomaaias elavad pandad lähevad tagasi Hiinasse. 

Hiina riiklik meedia kritiseerib üha rohkem lääneriike. Kompartei ajaleht Global Times kirjutas, et ehk tuleb pandadiplomaatia üldse lõpetada, vahendas The Times

Hiina diktaator Mao Zedong kasutas pandasid alguses selleks, et parandada suhteid teiste kommunistlike riikidega. Hiljem hakkas Hiina saatma pandasid ka lääneriikidesse.

Edinburghi loomaaeda saabusid pandad 2011. aastal, siis valitsesid Hiina ja Suurbritannia vahel soojad suhted. Nüüd on aga suhted muutunud, Donald Trump alustas karmi Hiina-suunalist kaubanduspoliitikat. Ka Euroopas on kasvamas kriitika Hiina suunal. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: