Niinistö sõnul on gaasitoru kahjustuse süüdlast veel vara nimetada

Soome president Sauli Niinistö.
Soome president Sauli Niinistö. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Soome presidendi Sauli Niinistö sõnul on Balticconnectori gaasitoru kahjustuste süüdlast veel vara nimetada.

Niinistö kommenteeris informatsiooni Hiina lipu all sõitva laeva Newnew Polar Bear uurimise fookuse kohta esmaspäeval Roomas, kus kohtus Itaalia riigivisiidi raames Soome meediaga.

"Praegu on teada, et Hiina laev on viibinud kohapeal, täpsemalt selle kohal, kui kahju tekkis. Nii on uurimine sinna suunatud," ütles Niinistö.

Kahju tekitamise tahtlikkus või põhjus on aga seni tõendamata. Niinistö sõnul on võimude tegevus asja uurimisel olnud tulemuslik ja soomlased peaksid nüüd ootama ära keskkriminaalpolitsei lõppraporti sündmuste kohta.

"Keskkriminaalpolitsei  uuringud on väga põhjalikud. Olen rääkinud kaudsetest tõenditest, mida on kogunenud päris palju. Ja kaudsed tõendid ühise ahelana annavad ainest järeldusteks küll," sõnas Niinistö.

Soome politsei teatas reedel, et Soome-Eesti gaasijuhtme Balticconnectori kahjustamise uurimise keskmes on Hiina laev.

"Hongkongi lipu all sõitva laeva Newnew Polar Bear liikumised langevad kokku gaasijuhtme kahjustumise aja ja kohaga," teatas Soome riiklik juurdlusbüroo.

"Me teeme Hiina võimudega koostööd, et selgitada välja selle laeva roll," ütles politseiametnik Risto Lohi.

Politsei kinnitas, et kahjustuse põhjustas väline mehhaaniline jõud ning et nad leidsid kahjustatud gaasijuhtme lähedalt raske eseme.

Soome politsei püüab selle eseme merepõhjast üles tõsta, et uurida, kas see on seotud kahjustatud gaasitoruga.

Rootsi ja Eesti vahelise sidekaabli kahjustused varem oktoobris tekkisid samuti välise jõu mõjul, teatas esmaspäeval Rootsi valitsus.

"On kinnitust leidnud, et kaabel on kahjustatud välise jõu või manipuleerimise tõttu," seisis valitsuse avalduses.

Arvatakse, et kaabel sai kahjustada samaaegselt Eestit ja Soomet ühendava gaasitoruga Balticconnector, mille põhjuseks on võimude hinnangul samuti nii-öelda väline tegevus.

Eelmisel nädalal teatas NATO, et suurendab vastuseks veealusele taristule tekitatud kahjudele patrullimist Läänemerel, korraldades muu hulgas täiendavaid seire- ja luurelende. Piirkonda lähetatakse ka neljast NATO miinijahtijast koosnev laevastik.

Allikas: STT/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: