USA vabariiklaste partei valis spiikrikandidaadiks Tom Emmeri

Tom Emmer
Tom Emmer Autor/allikas: SCANPIX/EPA/WILL OLIVER

USA vabariiklaste kongressi esindajatekoja fraktsioon viis läbi hääletuse spiikri kandidaadi valimiseks, mille võitjaks osutus Minnesota osariigi saadik Tom Emmer.

Esindajatekoja vabariiklased kogunesid teisipäeval Washingtonis, et valida kaheksa kandidaadi seast välja partei spiikrikandidaat, vahendas Financial Times. 

"Pärast mitut vooru nimetati Emmer spiikri kandidaadiks," ütles üks juhtivaid esindajatekoja vabariiklasi Elise Stefanik.

Emmeri poolt hääletas lõpuks 117 saadikut. Louisiana saadik Mike Johnson sai 97 häält. Johnson on vabariiklaste fraktsiooni asejuht, vahendas The Wall Street Journal.

Emmer omab vabariiklaste parteis suurt mõjuvõimu. Emmer vastutab fraktsioonis häälte lugemise ja saadikute distsipliini eest, olles kolmandal kohal esindajatekoja vabariiklaste siseses hierarhias spiikri ja fraktsiooni juhi järel. Emmeri kasuks rääkis ka endise spiikri Kevin McCarthy toetus.

Emmer on juba kolmas vabariiklaste spiikrikandidaat. Varem said spiikrikandidaatideks fraktsiooni juht Steve Scalise ja Jim Jordan. Kui Scalise loobus oma kandidatuurist ilma hääletuseta esindajatekojas, siis Jordan kaotas kolm korda spiikrivalimised esindajatekojas enne spiikriks pürgimisest loobumist.

Kongressi esindajatekoja spiikri valimine on võtmetähtsusega nii USA sise- kui välispoliitika jaoks. Kuni uus spiiker pole valitud, ei saa esindajatekoda menetleda ühtegi seaduseelnõu. Esindajatekoda jäi ilma spiikrita pärast seda, kui McCarthy kaotas spiikri ametikoha 3. oktoobril. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: FT/WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: