Iisrael nõuab vastuolulise sõnavõtuga esinenud Guterrese tagasiastumist

Antonio Guterres
Antonio Guterres Autor/allikas: SCANPIX/AFP/CHINA-BRI-FORUM

Iisraeli suursaadik ÜRO juures nõuab ÜRO peasekretäri Antonio Guterrese tagasiastumist, kuna Guterres rääkis, et Hamasi rünnak "ei toimunud vaakumis". Terroriorganisatsiooni Hamas rünnaku tõttu sai surma 1400 inimest.

Guterres pidas kõne ÜRO julgeolekunõukogu istungil. ÜRO peasekretär rääkis, et Palestiina rahvas on allutatud okupatsioonile. 

"Kuid Palestiina rahva vimm ei õigusta Hamasi kohutavaid rünnakuid. Ja need kohutavad rünnakud ei õigusta Palestiina rahva kollektiivset karistamist," ütles Guterres. 

Iisrael okupeeris Läänekalda pärast kuuepäevast sõda 1967. aastal. Autonoomset Läänekallast kontrollib praegu Palestiina rühmitus Fatah. Gaza sektoris kuulub võim terroriorganisatsioonile Hamas. 

Iisraeli suursaadik ÜRO juures Gilad Erdan nimetas Guterrese juttu šokeerivaks. Erdani sõnul pole Guterres üldse kursis Lähis-Idas toimuvaga, vahendas Politico.

"Pole õigustust ega mõtet rääkida nendega, kes väljendavad kaastunnet kõige kohutavamate julmuste suhtes, mis on toime pandud Iisraeli kodanike ja juudi rahva vastu," ütles Erdan. 

Iisraeli välisminister Eli Cohen ütles, et tema enam Guterresega kokku ei saa. 

Guterres mõistis teisipäeval hukka rahvusvahelise õiguse rikkumise Gazas, mida Iisrael lakkamatult pommitab, ja nõudis relvarahu sõlmimist. Guterres tervitas kolme abikonvoi saabumist Gazasse Rafah' piiripunkti kaudu Egiptusega.

"Kuid see on piisk ookeanis. Lisaks kestavad meie ÜRO kütusevarud Gazas veel vaid mõne päeva. See oleks järjekordne katastroof," ütles Guterres.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: