Nõrk rubla sundis Venemaa keskpanka intressimäära jälle tõstma

Vene keskpanga hoone Moskvas.
Vene keskpanga hoone Moskvas. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Yuri Kochetkov

Vene keskpank tõstis reedel baasintressimäära veel kahe protsendipunkti võrra, mis oli oodatust kõrgem tõus. Moskva võimud on mures rubla nõrga vahetuskursi ja kõrge inflatsiooni pärast.

Uus Vene keskpanga baasintressimäär on 15 protsenti, samas kui analüütikud ennustasid tõusu ainult 14 protsendini. Tegemist on keskpanga neljanda otsustega järjest tõsta intressimäärasid viimaste kuude jooksul.

Keskpanga esindajad põhjendasid otsust murega kõrge inflatsiooni ja nõrga rubla vahetuskursi pärast.

Panga sõnul tõusis inflatsioon prognoosidest märksa kiiremini, mille põhjuseks on kasvanud nõudlus importkaupade järele ning tõusnud valitsuse kulutused. Viimastest arvestava osa moodustavad kulutused sõjapidamisele.

Kokku tõstis Vene keskpank intressimäärasid 7,5 protsendi võrra alates selle aasta juulist. Toona jõudis rubla vahetuskurss 100 rublani ühe dollari eest.

Vene võimud on hiljuti võtnud kasutusele teisigi meetmeid rubla kursi stabiliseerimiseks. Näiteks kehtestati Venemaal ametlikke piiranguid kapitali liikumisele ning ekspordiettevõtteid sunnitakse välismaal teenitud valuutat maha müüma. Tegemist on esimeste selliste piirangutega pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse 2022. aasta veebruaris.

Rubla nõrk seis võib olla märgiks lääneriikide sanktsioonide mõjust Venemaale.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: