Kasahstanis hukkus ArcelorMittali kaevanduse tulekahjus 32 inimest

Foto: SCANPIX/AFP

Kasahstanis sai laupäeval ülemaailmse terasehiiu ArcelorMittal kaevanduses puhkenud tulekahjus surma vähemalt 32 inimest, mispeale teatas valitsus ettevõttega koostöö lõpetamisest.

"Kostjenko kaevandusest on kella 16-ks leitud 32 inimese surnukehad," ütles eriolukordade ministeerium avalduses. "14 kaevuri otsingud jätkuvad."

"Valitsusele anti käsk lõpetada investeerimiskoostöö ArcelorMittaliga," ütles president Kassõm-Džomart Tokajev varsti pärast teadet tulekahjust Kasahstani keskosa tööstuspiirkonnas Karagandõ lähedal asuvas kaevanduses.

Presidendi sõnul on Luksemburgis baseeruv ArcelorMittal Kasahstani ajaloo halvim firma.

"See firma on osutunud valitsusega tehtava koostöö seisukohast meie ajaloo halvimaks firmaks," ütles Tokajev Karagandõs ohvrite omastega kohtudes.

Tulekahju on teine ohvritega õnnetus ArcelorMittali kaevanduses viimase kahe kuu jooksul. Augustis sai ühes terasehiiu Kasahstani kaevandustest surma viis inimest.

Kohalike võimude teatel on sündmuskohale saadetud 40 päästjat ja sinna saabus ka eriolukordade minister Sõrõm Šariphanov.

"Tragöödia hetkel kohal olnud 252 kaevurist 205 on maa peale toodud," ütlesid regionaalvõimud. Teates lisati, et 18 inimest toimetati mitmesuguste vigastustega haiglasse.

Tulekahju põhjus ei ole selgunud.

See on rängim kaevandusõnnetus Kasahstanis alates 2006. aastast, kui ühes teises ArcelorMittali kaevanduses sai surma 41 inimest.

ArcelorMittalile on pidevalt heidetud ette ohutus- ja keskkonnanõuete eiramist ja Tokajev on varemgi ähvardanud keelata sel Kasahstanis tegutsemine.

Laupäeval teatas valitsus, et on alustanud samme allutamaks terasehiiu kohalike harude tegevus taas Kasahstani võimudele.

"Hetkel käivad tööd firma Kasahstani vabariigile tagasi toomiseks," teatas valitsus sotsiaalmeedias ja lisas, et selle teistele välisinvestoritele andmist ei kaaluta.

ArcelorMittalil on maavararikkas Kasahstanis kümmekond kaevandust.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: