Tarbijahinnad tõusid aastaga viis protsenti

Foto: Ken Mürk/ERR

Eesti hinnatõusu ulatust näitav tarbijahinnaindeks tõusis võrreldes eelmise aasta oktoobriga 4,9 protsenti, teatas statistikaamet. Tarbijahinnaindeksi suurim mõjutaja oli oktoobris toit.

2022. aasta oktoobriga võrreldes olid kaubad 3,7 ja teenused 7,0 protsenti kallimad.

Statistikaameti tiimijuhi Viktoria Trasanovi sõnul mõjutas oktoobris tarbijahinnaindeksit 2022. aasta oktoobriga võrreldes enim toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine, mis andis kogutõusust ligi kolmandiku.

Möödunud aasta oktoobriga võrreldes on liha ja lihatooted kallinenud 9,5, jahu, jahutooted ja tangained 10,1 ning suhkur, kondiitritooted ja konservid 9,8 protsenti. Värske köögivili on aga odavnenud 10,1 protsenti. Bensiin oli 5,4 ja diislikütus 11,9 protsenti odavam.

Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti Autor/allikas: Statistikaamet

"Eelmisel aastal rakendusid alates oktoobrist energiahinna osalise kompenseerimise meetmed elektrienergiale, gaasile ja kaugküttele ning tarbijahinnaindeks langes kuuga 1,1 protsenti. Tänavu nii suurt langust polnud ning tarbijahinnaindeksi muutus suurenes võrreldes eelmise aasta sama kuuga septembri 4,2 protsendilt 4,9 protsendini oktoobris," lisas Trasanov.

Tarbijahinnaindeksi muutus Autor/allikas: Statistikaamet

Tarbijahinnaindeks langes oktoobris võrreldes septembriga 0,4 protsenti. Septembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim toidu ja mittealkohoolsete jookide 1,1 protsendi suurune odavnemine, mis andis kogulangusest üle poole.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: