Iisraeli välisminister: sõda Hamasi vastu on vaba maailma sõda
Iisraeli sõnul on Hamasi juht punkris nurka aetud. G7 välisministrid kavatsevad avaldada ühise üleskutse humanitaarpauside pidamiseks Gazas. Gaza elanikud evakueeruvad enklaavi lõunaossa.
Oluline kolmapäeval, 8. novembril:
- Blinken nimetas püsiva rahu tingimusi Gazas;
- Iisrael: Hamasi juht on punkris nurka aetud;
- Katar peab läbirääkimisi Gaza pantvangide üle ajutise relvarahu vastu;
- USA Kongressi esindajatekoda mõistis Palestiina-meelse saadiku hukka;
- G7 välisministrid kavatsevad avaldada ühise üleskutse humanitaarspauside pidamiseks Gazas;
- 40 Filipiinide kodanikku pääses Gazast välja;
- Gaza elanikud evakueeruvad enklaavi lõunaossa.
ÜRO inimõiguste juhi sõnul on nii Iisrael kui Hamas sooritanud sõjakuritegusid
ÜRO inimõiguste juht Volker Türk kordas üleskutset sõlmida kiiresti relvarahu Iisraeli ja Hamasi vahel, öeldes, et mõlemad pooled on vastutavad sõjakuritegude eest.
ÜRO inimõiguste ülemvolinik Türk viibis kolmapäeval Egiptuses Rafahi piiriületuskohas ja El Arishi haiglas visiidil.
Ta kirjeldas Gaza piiripunkti kui "väravaid elavasse õudusunenäosse", kus Palestiina tsiviilisikud "on lämbumas pideva pommitamise all, leinavad oma perekondi, võitlevad vee, toidu, elektri ja kütuse pärast".
Türk on seni viimane ÜRO kõrge ametnik, kes on reisinud piirkonda pärast Hamasi rünnakut Iisraeli vastu 7. oktoobril, kus hukkus 1400 inimest ja võeti pantvangi üle 200 inimese.
Inimõiguste juht ütles, et Palestiina relvarühmituste toime pandud julmused ja jätkuv pantvangide kinni hoidmine on kohutavad ja kujutavad endast sõjakuritegusid. Ta lisas: "Palestiina tsiviilisikute kollektiivne karistamine Iisraeli poolt on samuti sõjakuritegu, nagu ka tsiviilisikute ebaseaduslik sundevakueerimine."
Iisraeli välisminister: sõda Hamasi vastu on vaba maailma sõda
Iisraeli sõda eesmärgiga juurida Gaza sektorist välja Palestiina islamistlik äärmusrühmitus Hamas on "vaba maailma sõda", ütles juudiriigi välisminister Eli Cohen kolmapäeval Brüsselis Euroopa Liidu seadusandjatele.
Cohen ütles veel, et Iisraeli ei rünnanud mitte ainult Hamas, vaid ka teised relvarühmitused piirkonnas, mil on Iraani toetus.
Iisraeli välisministri sõnul on Iraan "maailmas terrorismi rahastaja number üks".
Iisrael: Hamas on kaotanud kontrolli Gaza põhjaosa üle
Iisraeli armee pressiesindaja Daniel Hagari ütles kolmapäeval, et terroriorganisatsioon Hamas on kaotanud kontrolli Gaza põhjaosa üle, kuna tuhanded inimesed on lõunasse läinud.
Katar peab läbirääkimisi Gaza pantvangide üle ajutise relvarahu vastu
Katar vahendab Iisraeli ja Hamasi läbirääkimisi 10 kuni 15 Gazas hoitava pantvangi vabastamiseks ühe- või kahepäevase relvarahu vastu, ütles kõnelustega kursis olev allikas kolmapäeval uudisteagentuurile AFP.
Katar teeb diplomaatilisi pingutusi, et saavutada Hamasi pantvangide vabastamine. Tänu sellele on üle antud neli pantvangi: kaks iisraellast ja kaks ameeriklast.
Rikas Pärsia lahe riik on kindel Palestiina toetaja ning sel on kanalid suhtluseks Gazat valitseva Hamasiga.
Kataris paikneb USA suurim Lähis-Ida sõjaväebaas, kuid seal on ka Hamasi poliitiline esindus ja rühmituse eksiilliidri Ismail Haniyeh' residents.
Blinken nimetas püsiva rahu tingimusi Gazas
USA välisminister Antony Blinken loetles pärast Tokios toimunud G7 kohtumist tingimusi, mis on USA vaatevinklist vajalikud püsiva rahu tagamiseks praeguse konflikti järel.
Blinken ütles, et rahu tagamiseks on vaja nelja tingimust täitumist.
Esiteks ei tohi leida aset sunniviisilist palestiinlaste väljatõrjumist Gazast. Blinken rõhutas, et seda ei tohi teha nii sõja ajal kui ka selle järel.
Teiseks ei tohi Gazat tulevikus kasutada terroristlike rünnakute või vägivaldsete aktide toimepanemiseks kasutatava platvormina.
Kolmandaks ei tohi okupeerida Gazat pärast konflikti möödumist ning enklaavi täisblokaad või piiramine pole samuti lubatavad.
Neljandaks ei tohi Gaza territoorium väheneda.
Iisrael: Hamasi juht on punkris nurka aetud
Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant teatas tele-eetris, et Israeli kaitsevägi piiras ümber Hamasi juhtimispunkte Gazas ning Hamasi juht Yahya Sinwar on aetud nurka ja peidab ennast punkris. Gallant lubas Sinwari lähiajal kätte saada.
Sinwari tabamine on olnud pikka aega Iisraeli peamiste eesmärkide loetelus. Eesmärgi olulisus tõusis pärast Hamasi verist terrorirünnakut Iisraelile 7. oktoobril.
Sinwar on viibinud kokku 22 aastat Iisraeli vanglates, kuid Iisrael vabastas ta koos paljude teiste Hamasi liikmetega vangide vahetuse kokkuleppe osana 2011. aastal ühe Hamasi kätte langenud Iisraeli sõduri vastu.
Sinwar on juhtinud Hamasi tegevust Gazas alates 2021. aastast.
Lisaks teatas Gallant, et Iisrael ei kavatse toetada huminataarpauside korraldamist enne, kui Hamasi käes olevad pantvangid on vabastatud.
Tegemist on teise avaliku lahkarvamusega Iisraeli ja USA vahel viimaste päevade jooksul, sest Washington toetab humanitaarpause.
Lisaks ütles Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu esmaspäeval, et Iisrael kavatseb võtta vastutuse Gaza julgeoleku eest pärast sõjalise operatsiooni lõppu. Avaldust vaadeldi kui vihjet, et Iisrael kavatseb okupeerida Gaza teadmata ajaks. Valge Maja esindaja John Kirby ütles teisipäeval, et USA ei toeta Gaza okupeerimist Iisraeli poolt, kuid lisas, et liitlased ei peagi kõikides küsimustes ühel nõul olema.
Kolmapäeval ütles Netanyahu, et Iisrael ei plaani Gazat konflikti järel okupeerida.
USA Kongressi esindajatekoda mõistis Palestiina-meelse saadiku hukka
USA Kongressi esindajatekoja enamus mõistis ametlikul hääletusel Palestiina-meelse demokraadist saadiku Rashida Tlaibi hukka tema avalduste pärast Lähis-Ida konflikti teemal.
Hääletusel ühines arvestatav osa demokraatidest vabariiklastega Tlaibi väljaütlemiste hukka mõistmisel.
Tlaibile heideti ette, et ta nimetas Joe Bideni toetust Iisraeli "genotsiidi toetuseks". Lisaks kasutas ta fraasi "jõest mereni saab Palestiina vabaks" ("From the river to the sea, Palestine will be free"). Paljud eksperdid ning juutide organisatsioonid peavad fraasi antisemiitlikuks üleskutseks Iisraeli riigi hävitamiseks ning juutide genotsiidiks, sest Jordaania jõe ja Vahemere vahelisel alal asuvad nii Iisraeli kui ka palestiinlaste alad Läänekallas ja Gaza.
Tlaib ise väidab, et tema meelest ei tähenda fraas üleskutset Iisraeli riigi hävitamiseks.
G7 välisministrid avaldasid ühise üleskutse humanitaarpauside pidamiseks Gazas
Jaapani pealinnas Tokios kohtunud G7 riikide välisministrid leppisid kokku ühisavalduses Lähis-Ida konflikti teemal. Avalduses kutsuti üles korraldama humanitaarpause Gazas, kuid riigid ei nõua relvarahu.
"Me rõhutame kiire tegevuse vajadust, et tegelda halvenema humanitaarse kriisiga Gazas. Kõik osapooled peavad lubama tõkestamata humanitaarset abi tsiviilisikutele, kaasa arvatud ligipääsu toidule, ravile, kütusele, peavarjule ja humanitaarsetele töötajatele," seisis G7 ühenduse avalduses.
Kohtumisel osalenud USA välisminister Antony Blinken kutsus teisipäeval G7 riike üles kommenteerima Lähis-Ida konflikti ühise selge häälega.
Anonüümseks jäänud diplomaat ütles AFP ajakirjanikele, et arutelud humanitaarpauside pidamise vajalikkuse üle olid konstruktiivsed ning lisaks arutati ka Gaza tulevikku ja konflikti laienemise vältimise vajadust.
Samuti kinnitasid G7 riigid uuesti oma toetust Ukrainale.
40 Filipiinide kodanikku pääses Gazast välja
Filipiinide president Marcos Jr. Teatas, et 40 Filipiinide kodanikku jõudis Gazast Egiptusesse Rafah' piiripunkti kaudu.
Ta ütles, et paljud selle riigi kodanikud saavad ületada piiri lähimate päevade jooksul. Eelmisel nädalal teatas Filipiinide välisministeerium, et Gazas viibis 135 riigi elanikku.
Marcos tänas Iisraeli ja Egiptust, et nad lubavad oma piiri ületada, lisaks nentis ta Katari rolli vahendaja läbirääkimistel piiriületuse avamiseks.
Gaza elanikud evakueeruvad enklaavi lõunaossa
CNN vahendab, et paljud Gaza põhjaosa elanikud liikusid enklaavi lõunaossa nelja tunni jooksul, mil Iisraeli armee lubas inimestele ohutut läbipääsu.
Avaldatud videotest on näha, et lapsed, naised ja eakad inimesed näitasid oma isikut tõendavaid dokumente. Osa inimesi kandis valgeid lippe.
Salah Eddini tänav, mille kaudu toimus liikumine, on üks kahest Gaza põhjaosa ja lõunaosa ühendavast teest. Iisraeli armee kutsus korduvalt üles Gaza elanikke liikuma enklaavi kaheks jagavast Wadi Gazast lõuna poole, kuna Iisraeli sõjalise operatsiooni peamised sihtmärgid asuvad just Gaza põhjaosas.
Ajakirjanikega suhelnud inimesed ütlesid, et nad kõndisid tunde, et jõuda Gaza ohutumasse lõunaossa.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: CNN/BBC/The Guardian/Times of Israel/Financial Times/BNS