Iisraeli-Hamasi lahingud jätkuvad Gaza suurima haigla juures

{{1699688160000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP/SAID KHATIB

Iisraeli lahingud Hamasi võitlejatega jätkuvad Gaza sektori suurima Al-Shifa haigla ümber, kus olukord on abiagentuuri Piirideta Arstid teatel katastroofiline.

Oluline laupäeval, 11. novembril:

- Lahingud jätkusid Gaza suurima haigla juures;

- WHO on lahingutegevusest haigla lähedal häiritud;

- Al-Shifa haigla jäi elektrita;

- Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant hoiatas laupäeval Iraani toetatud šiialiikumist Hezbollah, et sõja algatamine Iisraeliga viiks Liibanonis sama ulatusliku hävinguni kui Gazas;

- Hezbollah juht ütles laupäeval, et rühmitus kasutab Iisraeli ründamiseks uusi relvi, samal ajal kui tulevahetus Liibanoni lõunapiiril aina ägeneb.

- Prantsusmaa president Emmanuel Macron kutsus Iisraeli Gazas relvarahule; 

- Araabia liidrid ja Iraan peavad laupäeval erakorralise tippkohtumise;

- Halvasti reguleeritud veebiplatvormidel levivad Iisraeli ja Hamasi konflikti võltsuudised; 

- Iisraeli armee teatas laupäeval, et aitab Gaza suurimast haiglast, mille ümbruses käib Iisraeli sõdurite ja Hamasi võitlejate vahel äge lahing, evakueerida imikuid;

- Iisraeli armee väitel on Gaza sektori põhjaosast viimase kolme päeva jooksul põgenenud enklaavi lõunaossa pea 200 000 inimest;

Lahingud jätkusid Gaza suurima haigla juures.

Gaza sektori Hamasi valitsus ja haigla direktor teatasid reedel, et õhulöögis haiglale hukkus 13 inimest, teateid on võimatu sõltumatult kinnitada.

"Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja araabiamaade pooli viivitamatult sekkuma, et lõpetada Gaza haiglate ründamine," ütles Hamasi terviseministeeriumi kõneisik Ahsraf Al-Qudra.

Piirideta Arstid väljendas äärmist muret Al-Shifa haigla patsientide ja töötajate turvalisuse pärast. "Viimase paari tunni jooksul ägenesid rünnakud Al-Shifa haigla vastu järsult," teatas abiagentuur laupäeva hommikul. "Meie töötajad haiglas teatasid, et olukord on katastroofiline."

Iisrael eitab haiglate ründamist, Iisraeli armee süüdistab Hamasi meditsiiniasutuste kasutamises juhtumiskeskustena. Iisraeli sõjaväe sõnul põjustas tulelöögi Al-Shifa haiglale terroristlike organisatsioonide poolt Gaza sektoris valesti tulistatud mürsk.

WHO on äärmiselt häiritud teadetest Iisraeli rünnakute kohta Gaza Al-Shifa haigla lähedal

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on äärmiselt häiritud teadetest Iisraeli rünnakute kohta Gaza linna Al-Shifa haigla lähedal, kirjutas WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus laupäeva varahommikul avalduses.

"Paljud tervishoiutöötajad, kellega me kokku puutusime, on sunnitud ohutuse otsimisel haiglast lahkuma," kirjutas Ghebreyesus sotsiaalmeedias.

Al-Shifa haigla jäi elektrita

Al-Shifa haigla jäi elektrita, kuna viimases generaatoris lõppes kütus, arstide sõnul on elektrikatkestuse järel surnud viis patsienti, teiste seas enneaegne laps.

"Elektrit ei ole. Seadmed jäid seisma. Patsiendid, eriti intensiivravil olevad inimesed, surevad," ütles haigla direktor Mohammed Abu Selmia, kelle sõnul Iisraeli väed "tulistavad kõiki haiglas ja selle ümbruses" ega lase personalil kompleksi hoonete vahel liikuda.

Väidet, et haiglat tulistavad üksnes Iisraeli väed, ei ole olnud võimalik sõltumatutest allikates kinnitada. Iisraeli relvajõudude kõneisik Peter Lerner kinnitas, et kõnealuses piirkonnas käivad ägedad lahingud Hamasiga ning Iisraeli sõdurid teevad kõik, et tsiviilisikuid mitte kahjustada.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kordas laupäeval, et vastutus Gaza tsiviilelanike eest on Hamasil ning kinnitas taas, et äärmuslased kasutavad tsiviilelanikke inimkilbina. Netanyahu lisas, et Iisrael on kutsunud tsiviilisikuid lahingupiirkonnast põgenema, kuid Hamas teeb kõik, et takistada nende lahkumist.

Iisrael Hezbollah'le: Beirutit võib oodata sama saatus kui Gazat

Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant hoiatas laupäeval Iraani toetatud šiialiikumist Hezbollah, et sõja algatamine Iisraeliga viiks Liibanonis sama ulatusliku hävinguni kui Gazas, kus juudiriik võitleb Hamasiga.

"Kui see (Hezbollah) teeb siin sellise vea, maksavad selle eest ennekõike Liibanoni kodanikud," ütles Gallant sõduritele Iisraeli põhjapiiril. "Seda, mida me teeme Gazas, võime me teha ka Beirutis," lisas ta.

Hezbollah juht: Iisraeli ründamiseks on võetud kasutusele uued relvad

Liibanoni šiialiikumise Hezbollah juht ütles laupäeval, et rühmitus kasutab Iisraeli ründamiseks uusi relvi, samal ajal kui tulevahetus Liibanoni lõunapiiril aina ägeneb.

Iraani toetatud rühmitus on viimase nädala jooksul "tugevdanud enda tegevust Liibanoni rindel mitme operatsiooni, sihtmärgi ja relvatüübi mõttes", ütles Hassan Nasrallah oma teises telepöördumises alates Iisraeli-Hamasi sõja puhkemisest.

Šiialiikumine kasutas esmakordselt "Burkani rakette", väitis ta ja lisas, et need suudavad kanda kuni 300-500-kilogrammist koormat.

Samuti on rühmitus kasutanud esimest korda ründedroone, ütles ta, ja saadab iga päev sügavale Iisraeli territooriumile ka luuredroone. Osad neist on tema sõnul jõudnud Haifa, Akko ja Tsafti linnani.

Liibanoni-Iisraeli piiril on alates Hamasi 7. oktoobri rünnakust Iisraelile käinud pea igapäevased ja aina eskaleeruvad tulevahetused, peamiselt Iisraeli ja Hamasi liitlase Hezbollah' vahel.

Iisraeli tules hukkus läinud kuul vähemalt 68 Hezbollah võitlejat, samuti aga 11 Liibanoni tsiviilisikut ja 12 muud võitlejat.

Põhja-Iisraelis on hukkunud kuus sõdurit ja kaks tsiviilelanikku.

Macron kutsus vaherahule

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kutsus Iisraeli Gazas relvarahule. Macroni sõnul on Iisraelil küll õigus end terrori eest kaitsta, aga mitte seejuures pommitada ja tappa tsiviilisikuid.

"Ma arvan, et praegu on ainus lahendus relvarahu. Sest on võimatu seda selgitada - me tahame võidelda terrorismi vastu, tappes süütuid inimesi," rääkis Macron. "De facto praegu pommitatakse tsiviilisikuid. De facto pommitatakse ja tapetakse beebisid, naisi ja eakaid inimesi, sellel ei ole põhjendust ega legitiimsust," lisas ta.

Araabia liidrid ja Iraan peavad laupäeval erakorralise tippkohtumise

Araabia liidrid ja Iraani president on laupäeval Saudi Araabia pealinnas tippkohtumisel, mille eesmärk on rõhutada nõudmist lõpetada Iisraeli sõda Gazas enne, kui vägivald jõuab teistesse riikidesse, vahendab Agence France-Presse.

Algselt pidid Araabia Liiga ja Islami Koostöö Organisatsioon kohtuma eraldi, kuid Saudi Araabia välisministeerium teatas laupäeva varakult, et tippkohtumised ühendatakse.

Iraani president Ebrahim Raisi ütles laupäeval Saudi Araabia pealinnas Riyadhis, et Gazas on saabunud aeg tegutseda, mitte sellest pelgalt rääkida.

Iraani presidendi Ebrahim Raisi laupäevane visiit Saudi Araabiasse on Iraani riigipea esimene visiit pärast seda, kui Teheran ja Riyadh lõpetasid märtsis aastaid kestnud vaenulikkuse Hiina vahendatud lepingu alusel.

Halvasti reguleeritud veebiplatvormidel levivad Iisraeli ja Hamasi konflikti võltsuudised

Pärast Hamasi verist rünnakut Iisraeli vastu on nõrgalt reguleeritud sotsiaalmeediaplatvormidel nagu X (endine Twitter) ja Telegram hoo sisse saanud desinformatsiooni ja võltsuudiste levik, kirjutab The Guardian.

Laialdaselt jagatud võltsuudiste ja valeväidetega üritatakse vähendada Hamasi 7. oktoobri piiriülese rünnaku õudust.

On kõlanud ka süüdistused palestiinlaste suunas, et osad nendest on lavastanud oma kannatusi laiema auditooriumi jaoks.

Iisraeli valitsus kirjutas näiteks 13. oktoobril, et Hamas postitas kogemata video nukust, mis pidi näitama, et Iisraeli relvajõudude rünnak põhjustas imiku surma. Lähemal uurimisel selgus, et tegemist oli siiski surma saanud nelja-aastase poisiga.

Iisraeli armee lubas aidata Gaza haiglast evakueerida imikuid

Iisraeli armee teatas laupäeval, et aitab Gaza suurimast haiglast evakueerida imikuid, samal ajal käib äge lahingutegevus hoonekompleksi ümbruses Iisraeli sõdurite ja Hamasi võitlejate vahel.

"Al-Shifa haigla personal esitas palve, et homme aitaksime me evakueerida lasteosakonnast imikuid turvalisemasse haiglasse. Me pakume vajalikku abi," ütles sõjaväe kõneisik kontradmiral Daniel Hagari teleülekandes edastatud pressikonverentsil.

Varem laupäeval ütlesid meedikud, et kaks enneaegselt sündinud imikut surid Gaza linna haiglas, kuna elektri puudumise tõttu peatus ka vastsündinute intensiivraviosakonna töö.

"Tegelik oht on 37 enneaegse imiku elule," vahendas arstide ühendus Physicians for Human Rights Israel Al-Shifa haigla arste.

Üks haigla kirurgidest Mohammed Obeid kinnitas vastsündinute surma ja lisas, et ka üks täiskasvanud patsient suri, kuna teda elus hoidnud hingamisaparaadi jaoks polnud elektrit.

"Me tahame, et keegi annaks meile garantii, et nad saavad evakueerida patsiendid, sest meil on umbes 600 voodihaiget," ütles ta helisalvestisel, mille avaldas meditsiinivaldkonna heategevusühendus Piirideta Arstid (MSF).

Uudisteagentuuriga AFP telefoni vahendusel vestelnud inimesed haiglast ütlesid, et hoone ümbruses ja kohal käib armutu tulevahetus, õhurünnakud ja suurtükirünnakud, mis kõik takistavad inimestel liikumast isegi haiglakompleksis sees.

Iisraeli armee: Põhja-Gazast on kolme päevaga pagenud 200 000 inimest

Iisraeli armee teatas laupäeval, mil lahingutegevus Hamasi ja Iisraeli üksuste vahel üha intensiivsemaks muutus, et Gaza sektori põhjaosast on viimase kolme päeva jooksul põgenenud enklaavi lõunaossa pea 200 000 inimest.

"Ligi 200 000 inimest lahkus põhjast ainuüksi viimase kolme päeva jooksul ja liikus lõuna poole," ütles Iisraeli sõjaväe kõneisik kontradmiral Daniel Hagari teleülekandes edastatud pressikonverentsil.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Mait Ots

Allikas: CNN, BNS, Reuters,Aktuaalne kaamera

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: