Soome siseministri sõnul võib riik rändekriisi süvenedes kogu piiri sulgeda
Helsingi muretseb ebaseadusliku sisserände kasvu pärast ja siseministeerium valmistab ette uusi piirangud Soome ja Vene piiril. Soome siseminister Mari Rantanen ütles, et Helsingi võib vajaduse korral sulgeda idapiiri või isegi kogu riigi piiri. Otsus piirangute kohta tuleb neljapäeval.
Soome on seotud mitme rahvusvahelise lepinguga, mille kohaselt ei tohi rikkuda ühegi inimese õigust saada rahvusvahelist kaitset. Seetõttu peab Soome jätma avatuks vähemalt ühe piiriületuspunkti.
Rantanen aga ütles, et vajaduse korral võib riik sulgeda kogu oma piiri. Tema sõnul ei kaalu rahvusvahelised lepingud üles Soome suveräänsust
"On tõsi, et lõpuks võib Soome vajaduse korral sulgeda kogu oma piiri. Ükski rahvusvaheline leping pole enesetapuleping," ütles Rantanen.
Peaminister Petteri Orpo sõnul lubab Venemaa migrantidel üle piiri Soome tulla ilma, et neil oleks selleks vajaminevaid dokumente.
Soome kavatseb nüüd kehtestada uued piirangud Soome ja Vene piiriületusele seoses illegaalsete sisserändajate voolu suurenemisega. Saabujad on pärit Lähis-Idast ja Aafrikast. Soome piirivalve hinnangul näib olukord olevat organiseeritud.
Rantanen leidis, et riik võib uued piirangud kasutusele võtta juba lähipäevade jooksul. Tema sõnul peavad meetmed võtma arvesse olukorda ja olema proportsionaalsed.
Migrante tuleb kõikjalt Venemaalt, aga nad pole venelased, vaid mujalt pärit kolmandate riikide kodanikud. Seni on saabunud Iraagi, Süüria, Jeemeni ja Somaalia kodanikke. Mõned migrandid kasutavad Soome saabumiseks transiitriigina Venemaad, teised on aga Venemaal viibinud juba pikemat aega.
Migrandid üritavad siseneda Soome jalgratastega, Helsingi keelustas seetõttu hiljuti Venemaalt jalgratastega piiri ületavatele inimestele riiki sisenemise.
Jalgratturid jõuavad aga endiselt Soome. Esmalt puutub varjupaigataotleja kokku Soome piirivalvega. Kui migrant taotleb rahvusvahelist kaitset, siis algab varjupaigamenetlus. Pärast seda võtavad võimud taotlejalt tema põhiandmed, nagu nimi ja sünniaeg. Lõpuks viiakse asüülitaotleja vastuvõtukeskusesse ning nendega tegeleb edasi migratsiooniamet.
Kolmapäeval ei jõudnud Soome valitsus kokkuleppele uute piirangute kohta
Soome valitsus pidi uute piiriületuse uute piirangute üle otsustama kolmapäeva õhtul kell 17.00 peetud istungil. Otsust aga langetada ei suudetud. Järgmine kord on valitsusnõukogu istung homme, neljapäeval. Siseministeerium teatas sotsiaalmeediarakenduses X (varem Twitter), et pressikonverents toimub pärast istungit.
Helsingin Sanomati andmetel oli valitsusel plaanis piirata piiriületusliiklust idapiiril teatud aja jooksul või kuni edasise teatamiseni. Seda võiks piirata näiteks kodakondsusest lähtuvalt, et piiriületus oleks võimalik ainult Schengeni riikide kodanikel.
Seadus ei määratle otseselt, millistel alustel või kui pikaks ajaks võib piiranguid kehtestada. Piirangud peavad olema vajalikud näiteks avalikku korda või riigi julgeolekut ähvardava tõsise ohuga võitlemiseks.
Piiriületuse piiramine kodakondsuse alusel ei takistaks aga saabujatel siiski võimalust deklareerida, et nad taotlevad rahvusvahelist kaitset.
Möödunud nädalavahetusel teatas Soome piirivalve esimest korda varjupaigataotlejate arvu kasvust. Kolmapäeva kella 15-ks on Kagu-Soome piiripunktidesse saabunud juba 66 asüülitaotlejat. Esmaspäeval registreeriti piiril 39 ja teisipäeval 55 asüülitaotlejat.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: Yle/HS