Ülemkohus lükkas Briti valitsuse Rwanda migratsiooniplaani tagasi

Ühendkuningriigi Ülemkohus.
Ühendkuningriigi Ülemkohus. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/NEIL HALL

Ühendkuningriigi ülemkohus lükkas kolmapäeval ühehäälselt tagasi valitsuse plaani saata migrandid Rwandasse, jättes jõusse alama astme kohtu otsuse, mis oli selle seadusvastaseks kuulutanud.

Otsus on hoop peaminister Rishi Sunaki valitsusele.

"Pärast tõendite läbivaatamist nõustusime nende järeldusega," ütles viieliikmeline kohtukomisjon apellatsioonikohtu varasemale otsusele viidates, milles väideti, et plaan kujutab endast tõsist ohtu asüülitaotlejatele rahvusvaheliste seadustega tagatud õigustele.

Ülemkohtu esimees Lord Robert Reed ütles, et Rwandasse saadetud asüülitaotlejad oleksid tagasi kodumaale saatmise ohus ilma, et nende asüülitaotlusi oleks sisuliselt läbi vaadatud.

"On kaalukad põhjused uskumaks, et taotlejate saatmine Rwandasse asetaks neid reaalsesse väärtkohtlemise ohtu põhjendamata tagasisaatmise näol," seisis Ülemkohtu otsuses.

Ühendkuningriigi ja Rwanda vaheline kokkulepe sisserändajate saatmiseks Aafrika riiki oli mitme järjestikkuse konservatiivse valitsuse oluliseks poliitikaks, mis pidi mängima keskset rolli peaminister Sunaki katses piirata illegaalset sisserännet, kirjutab Financial Times.

Mõned poliitikud nagu hiljuti vallandatud siseminister Suella Braverman väitsid, et valitsusele ebameeldiva kohtuotsuse puhul peaks London lahkuma Euroopa inimõiguste konventsioonist (EIÕK).

Siiski rõhutas Reed, et lisaks EIÕK-ile põhineb kohtuotsus ka Briti siseriiklikul õigusel ja rahvusvahelistel lepingutel. Kohtuotsuse järgi võis Rwanda plaan rikkuda ka ÜRO pagulaskonventsiooni.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: