X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kaja Kallas ei keeldunud Dubais ühisfotost Lukašenkoga

{{1701432300000 | amCalendar}}
COP28 ühisfoto - vasakul ülal Kaja Kallas, paremal esireas Aleksandr Lukašenko.
COP28 ühisfoto - vasakul ülal Kaja Kallas, paremal esireas Aleksandr Lukašenko. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Amr Alfiky

Leedu, Läti ja Poola president boikoteerisid reedel ÜRO kliimatippkohtumisel COP28 ühispildistamist, sest sellel poseeris ka Valgevene režiimi juht Aleksandr Lukašenko. Kaja Kallas boikotiga ei liitunud.

"Oleks silmakirjalik seista õlg õla kõrval riigijuhiga, kelle maa on saanud Venemaa Ukraina-vastase kallaletungi hüppelauaks, ja arutada maailma tulevikku ja kliimamuutusi, nagu midagi ei oleks juhtunud," ütles Leedu president Gitanas Nauseda.

"Valgevene režiim aitab kaasa maailma tuleviku hävingule ja vastutab koos Venemaaga Ukrainas toimuva eest – inimohvritest kuni katastroofiliste keskkonnamõjudeni," lisas ta.

"Seda nimetatakse perefotoks. Lukašenko ei kuulu perekonda, kuhu tahame kuuluda," lisas president.

Nauseda sõnul "oleks mitte ainult jumalateotus, vaid ka küüniline näidata üles ühtsust inimestega, kes ei austa ei demokraatlikke õigusi ega õigusriigi põhimõtteid."

Recep Tayyip Erdogan ja Aleksandr Lukašenko seisid ühispildil kõrvuti. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Giuseppe CACACE

"Ja mis kõige tähtsam, nad ei ole pühendunud keskkonnaeesmärkide saavutamisele," ütles riigipea presidendikantselei avaldatud videos.

Koos temaga keeldusid Dubais ÜRO kliimakonverentsil COP28 maailma riigijuhtide kohtumisel ühisfotole minemast ka Läti ja Poola president Edgars Rinkevičs ja Andrzej Duda.

Valitsuse kommunikatsioonibüroo: Kallas ei näinud Lukašenko saabumist

Eesti peaminister Kaja Kallas võttis aga ühispildistamisest osa, mistõttu jäi ta samale pildile Valgevene juhiga.

Valitsuse kommunikatsioonibüroost öeldi ERR-ile, et Kallasel polnud plaanis koos Valgevene liidriga ühispildile minna, kuid ülisuurtele üritustele loomuliku logistilise keerukuse tõttu juhtus teisiti.  

COP28 korraldajad olid perepildi tegemisel reserveerinud riigipeadele kohad esiridades ning peaministritele tagumistes ridades.

"Eesti, Läti, Leedu ja Poola liidrid otsustasid mitte perepildile minna juhul, kui selgub, et pildistamisest võtab osa ka Aleksandr Lukašenko. Pildistamisele mindi kõik koos, Lukašenkot esialgu polnud," kirjeldas valitsuse kommunikatsioonibüroo esindaja juhtunut. "Kui riigipead ja valitsusjuhid olid juba pildistamiseks rivistatud, ilmus kohale ka Valgevene president. Läti, Leedu ja Poola presidendid esiridades seistes nägid Lukašenka saabumist ja lahkusid. Eesti peaminister ca 150 riigi- ja valitsusjuhi seas tagareast ei näinud Lukašenka saabumist ega kolleegide lahkumist ning jäi tahtmatult fotole."

Kommunikatsioonibüroo lisas, et Eesti peaminister jättis juba ära ühe Global Stocktaking sarjast ürituse, sest oli teada, et seal osaleb ka Valgevene.

"Eesti peaminister osaleb COP28 kliimakonverentsil, et arutada kliimamuutuste leevendamist, mis vajab maailma ühist pingutust. See, et Vene agressioonile kaasaaitajale antakse platvorm sellisel üritusel, juhib tähelepanu kõrvale ka pakilistelt kliimaküsimustelt. See, et peaminister jäi tahtmatult samale fotole kaasagressoriga, ei muuda kuidagi Eesti välispoliitikat ja seisukohti Valgevene osas," teatas kommunikatsioonibüroo.

Ühispildistamise ülekandelt on näha, et Lukašenko saabus pildistamise alale hiljemalt 10 minutit enne pildistamist. Pildistamise eel vestles Kaja Kallas nelja minuti jooksul Ühendkuningriigi peaministri Rishi Sunakiga, kellega jätkas vestlust ka peale pildistamist.

COP28 ühisfoto Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Amr Alfiky

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LRT/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: