X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Liivi 2 mereala oksjon ei toonud pakkujate tormijooksu

{{1702462500000 | amCalendar}}
Foto: Merilin Pärli/ERR

Kolmapäeva keskpäeval lõppes enampakkumine meretuulepargi arendamiseks Liivi 2 merealale, kuhu laekus ainult üks pakkumine, mille tegid Leedu energeetikaettevõte Ignitis Renewables ja Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) alghinna ehk 1 723 500 euroga.

Riigimaa oksjonikeskkonnas algas elektrooniline enampakkumine Liivi 2 mereala hoonestusloale 7. detsembril ja lõppes kolmapäeval kell 12 ning alghinnaks oli määratud 1 723 500 eurot.

Ligi 35 000 euro suurune tagatisraha tuli huvilistel ära maksta 5. detsembriks ja seda tegi kolm ettevõtet: UAB "Ignitis renewables projektai 6", Liivi Offshore OÜ ja OÜ Utilitas Wind.  

Enampakkumisele kvalifitseerunud ettevõtete hoonestusloa taotluste alusel jääb kavandatava meretuulepargi võimsus Liivi 2 alal vahemikku 1400-2150 megavatti.

Utilitas Windi juhatuse liige Rene Tammist ütles Delfile, et nad maksid küll tagatisraha ära, kuid 8. detsembril jõudis nende kontorisse konsultatsiooniettevõtte Ramboll raport Liivi 1 ja Liivi 2 merealade kohta, mille kohaselt on tegu suure riskiga arendusaladega.

"Arvestades asjaolusid, ei ole nende aladega seotud lisakulutuste tegemine põhjendatud," sõnas Tammist.

Ta kinnitas, et Liivi 1 ja Liivi 2 alade enampakkumisel Utilitas Wind enam ei osale ja põhjuseks on just konsultandi raport.

Enefit Greeni taastuvenergia kommunikatsioonijuht Sille Ader ütles ERR-ile, et ka nemad loobusid merealade oksjonil pakkumise tegemisest.

Seega tegi alghinnaga ainsa pakkumise Baltimaade suurim börsifirma, Leedu energeetikaettevõte Ignitis Renewables ja Copenhagen Infrastructure Partners (CIP).

"Tegemist on teise Ignitis Renewablesi võidetud meretuulepakkumisega Balti riikides. Võiduga saavutab Ignitis Group oma strateegilise eesmärgi kindlustada meie koduturul teine avamere tuuleenergia arendusprojekt, mis on oluline samm meie üldise eesmärgi poole saavutamaks 2030. aastaks neli kuni viis gigavatti installeeritud rohelist ja paindlikku võimsust," ütles Ignitis Groupi tegevjuht Darius Maikštenas.

Ta lisas, et see saavutus on järjekordne oluline verstapost Balti regiooni üleminekul taastuvenergiale, mis toetab dekarboniseerimise eesmärke ja suurendab energiajulgeolekut, edendades avamere tuuleenergia kasutamist.

CIP on maailma suurim taastuvenergia investeeringute sihtotstarbeline fondihaldur, kelle hallatavad fondid keskenduvad investeeringutele avamere ja maismaa tuuleenergiasse, päikeseenergiasse, biomassi ja jäätmetest saadavasse energiasse, edastusse ja jaotusse, reservvõimsusesse, ladustamisse, täiustatud bioenergiasse ja Power-to-X-tehnoloogiasse.

Liivi 2 mereala asub Eesti mereala planeeringu kohaselt tuuleenergeetika arendamiseks sobival alal Ruhnu saarest loodes. Ala suurus on 114,9 ruutkilomeetrit.

Enampakkumise võitja taotlusel algatatakse hoonestusloa menetlus ja keskkonnamõjude hindamine hiljemalt 90 päeva jooksul võitja väljakuulutamisest. Seejärel peab enampakkumise võitnud arendaja 18 kuu jooksul esitama TTJA-le keskkonnamõju hindamise programmi ning kui see on tunnistatud nõuetele vastavaks, tuleb esitada keskkonnamõju hindamise aruanne.

Kui aruanne vastab nõuetele, väljastatakse hoonestusluba, misjärel saab taotleja pärast projekteerimistöid hakata taotlema ehitusluba.

28. augustil oli tähtaeg esitada taotlused Liivi lahe Liivi 1 ja Liivi 2 aladele meretuulepargi rajamiseks ning TTJA-le laekus toona seitse taotlust.

Huvilisteks olid Liivi Offshore OÜ, Aker Offshore Wind Europe GmbH, Viru Keemia Grupp AS, Sunly Wind OÜ, Edel Offshore Wind OÜ ning ühistaotleja UAB "Ignitis Renewables Projektai 6", CI NMF Estonia Sea I HoldCo Coöperatief U.A ja Utilitas Wind.

Oksjonil olnud hoonestusala. Autor/allikas: riigimaa oksjonikeskkond

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: