X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Putin: mobilisatsiooniks vajadust pole

{{1702549200000 | amCalendar}}
Foto: SACNPIX/REUTERS/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO

Venemaa president Vladimir Putin pidas Moskvas iga-aastast aastalõpu pressikonverentsi, mille käigus ta lubas, et Venemaa jätkab sõda Ukrainas enda eesmärkide saavutamiseni. Samas väitis ta, et mobilisatsiooni väljakuulutamiseks pole hetkel vajadust.

Putini sõnul ei tule rahu Venemaa ja Ukraina vahel enne, kui niinimetatud erioperatsiooni eesmärgid on saavutatud. Ta loetles eesmärkidena Ukraina denatsifitseerimist, demilitariseerimist ja neutraalse staatuse kehtestamist.

"Mis puutub demilitariseerimisse, kui nad ei taha jõuda kokkuleppele, siis me oleme sunnitud võtma ette teisi meetmeid, kaasa arvatud sõjalisi," ütles Venemaa autokraatlik valitseja.

Ukraina, selle liitlased ja sõltumatud eksperdid on korduvalt väljendanud seisukohta, et demilitariseerimine tähendaks Ukraina kaitsetuks jäämist, mis lubaks Venemaal igal hetkel uuesti Ukrainat rünnata.

Samuti ütles Putin, et praegu pole Venemaal vajadust uue mobilisatsiooni järele. Tema sõnul on  eelmise aasta septembris alanud mobilisatsioonilaine käigus 300 000 mobiliseeritud mehest 244 000 inimest praegu rindel.

Lisaks väitis Putin, et vabatahtlikult läks palgasõduriks 486 000 meest ning rindel on praegu kokku umbes pool miljonit mobiliseeritut ja vabatahtlikku.

Ukraina valmistub siiski ette võimaluseks, et Venemaal kuulutatakse välja üldmobilisatsioon pärast märtsi keskpaigas peetavaid presidendivalimisi.

Samuti kiitles Putin, et Vene majandus peaks ametlikel andmetel kasvama sel aastal 3,5 protsenti. Samas tunnistas ta, et inflatsioon võib aasta jooksul tõusta kaheksa protsendini.

"Aga keskpank ja valitsus võtavad ette vajalikke meetmeid," lisas ta.

Vene keskpank tõstis oktoobri lõpus baasintressimäära 15 protsendini, kuid see pole veel inflatsiooni kasvu peatanud. Venemaa opositsioonilised väljaanded kirjutavad selliste põhitoiduainete nagu kanamunad ja -liha järsust hinnatõusust ning defitsiidist.

Putin seletas neljapäeval veel, et võib 2024. aasta alguses külastada Türgit. Seal kohtuks ta oma Türgi kolleegi Recep Tayyip Erdoganiga. 

"See visiit võib toimuda järgmise aasta alguses," väitis Putin. 

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Reuters/Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: