X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Euroopa Liidu Nõukogu kiitis heaks 12. sanktsioonide paketi Venemaa vastu

{{1702917780000 | amCalendar}}
LPG hoidlad Venemaal Irkutski oblastis.
LPG hoidlad Venemaal Irkutski oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/VASILY FEDOSENKO

Euroopa Liidu Nõukogu kiitis heaks juba 12. sanktsioonide paketi Venemaa vastu, teatas esmaspäeval Euroopa Komisjon. Pühapäeval nõustus viimase riigina toetama paketti Austria.

Sanktsioonide pakett tugevdab olemasolevaid sanktsioone Vene energiakandjate ekspordile ning laiendab sanktsioone ka uutele valdkondadele.

Nii keelatakse paketi raames otsene ja kaudne Vene teemantide import. Samuti kehtestab EL uue keelu Vene vedelgaasi (LPG) impordile, mis Euroopa Komisjoni sõnul jätab Vene võimud ühest miljardist eurost ekspordituludest ilma.

Samuti laiendab EL sanktsioneeritud isikute ja äriühingute nimekirja 140 isiku võrra. Nimekirja sattunud isikute ja organisatsioonide EL-is olevad varad külmutatakse. Sanktsioneeritud isikute seas on Vene sõjaväe juhtkonna liikmed ning Vene kaitsetööstuse, erasõjafirmade ja IT-sektoriga seotud isikud.

Kuigi Euroopa Ülemkogu teatas sanktsioonide paketi vastu võtmisest juba eelmisel nädalal peetud istungi raames, ei andnud Austria ametlikku heakskiitu kuni nädalavahetuseni, mil Ukraina võimud eemaldasid ajutiselt oma "sõja toetajate" nimekirjast Austria Raiffaisen panga. Lõplik otsus sõltub Ukraina ja Euroopa Komisjoni läbirääkimistest. Raiffeiseni pangakontsern teenib ligi poole oma kasumist Venemaal.

Ametlikult väidavad Austria võimud, et nende otsus pole Ukraina võimude käiguga seotud, kuid sarnasel viisil takistasid Ungari ja Kreeka eelmise sanktsioonide paketi vastuvõtmist seetõttu, et nende ettevõtted olid lisatud nimekirja.

Ukraina sõja toetajate nimekirja kuuluvad ettevõtted, mis jätkavad tegevust Venemaal ja panustavad seeläbi maksudena Vene riigieelarvesse.

12. paketi põhielemendid on järgmised:

Loetellu lisatakse üle 140 isiku ja üksuse, kelle varad külmutatakse. See hõlmab Venemaa sõja- ja kaitsevaldkonda, st sõjatööstuse ettevõtteid ja sõjalisi eraettevõtteid, aga ka IT-sektori osalejaid ja muid olulisi ettevõtteid. Samuti on meetmed on suunatud nende vastu, kes on korraldanud hiljutisi ebaseaduslikke "valimisi" Ukraina territooriumil, mille Venemaa on ajutiselt okupeeritud, ning nende vastu, kes vastutavad Ukraina laste sunniviisilise "ümberkasvatamise" eest, samuti desinformatsiooni ja propaganda levitajate vastu, kes toetavad Venemaa agressioonisõda Ukrainas.

Kaubandusmeetmed

Venemaa teemantide impordikeeld: Venemaal kaevandatud, töödeldud või toodetud mittetööstuslike teemantide impordipiirangud. Kavandatavad sanktsioonid on osa G7 rahvusvaheliselt koordineeritud teemante käsitlevast impordikeelust, mille eesmärk on jätta Venemaa ilma sellest olulisest tuluvoost, mis küünib hinnanguliselt 4 miljardi euroni aastas. Kõik G7 liikmed kehtestavad Venemaalt eksporditavate teemantide otsese impordikeelu hiljemalt 1. jaanuariks 2024.

Alates 1. märtsist 2024 jõustub kolmandas riigis lihvitud Venemaa teemantide impordikeeld ning alates 1. septembrist 2024 laiendatakse keeldu nii, et see hõlmaks laboris kasvatatud teemante, ehteid ja teemante sisaldavaid kellasid. Nende meetmete tõhususe suurendamiseks luuakse G7 raames töötlemata teemantide jaoks kindel jälgitavusel põhinev kontrolli- ja sertifitseerimismehhanism.

Terasetootmise tooraine, töödeldud alumiiniumi- ja niklitoodete ja muude metalltoodete impordikeeld: kehtestatakse uued meetmed, millega piiratakse teatavate Venemaalt pärit metalltoodete importi.

Ekspordipiirangud: täiendavad ekspordipiirangud kahesuguse kasutusega kaupadele ning kõrgtehnoloogilistele ja tööstuskaupadele väärtusega 2,3 miljardit eurot aastas. 

Uus ekspordikontroll kahesuguse kasutusega ja kõrgtehnoloogilistele kaupadele, sealhulgas kemikaalid, liitiumpatareid, termostaadid, mehitamata õhusõidukite alalisvoolumootorid ja servomootorid, tööpingid ja masinaosad, eesmärgiga veelgi nõrgendada Venemaa sõjalist võimekust.

Uued ekspordikeelud EL-i tööstuskaupadele, sealhulgas masinad ja nende osad, ehitusega seotud kaubad, töödeldud teras, vask- ja alumiiniumtooted, laserid ja akud, et veelgi vähendada Venemaa tööstussektori suutlikkust.

29 Venemaa ja kolmandate riikide üksuse lisamine Venemaa sõjatööstuskompleksiga seotud üksuste loetellu, sealhulgas Usbekistanis ja Singapuris registreeritud üksused.

Keeld pakkuda Venemaa valitsusele või Venemaa ettevõtetele ettevõtluse ja disainiga seotud tarkvara. Eesmärk on veelgi vähendada Venemaa tööstussektori suutlikkust. Teenustesektori piirangud on valdkond, kus oleme teinud tihedat koostööd oma rahvusvaheliste partneritega, sealhulgas USA ja Ühendkuningriigiga.

Rangemad varade külmutamise kohustused

Uus loetellu kandmise kriteerium: nõukogu on heaks kiitnud uue loetellu kandmise kriteeriumi, et hõlmata isikud, kes saavad kasu EL-i äriühingute Venemaa tütarettevõtjate omandiõiguse või kontrolli sunniviisilisest üleandmisest. Sellega tagatakse, et keegi ei saa kasu kahjumist, mis tekib ELi äriühingutel, kui Venemaa omanikud/juhtkonnad nende tütarettevõtjad sunniviisiliselt omandavad.

Võimalus jätta surnud isikud varade külmutamise loetellu, et vältida selle meetme rakendamise võimalikku vältimist.

Liikmesriikidele kehtestatakse rangem kohustus ennetavalt jälgida loetellu kantud isikute vara, et ennetada ja avastada sanktsioonide rikkumise või nendest kõrvalehoidmise juhtumeid.

Energiameetmed

Nafta hinnalagi. Selleks et Venemaal oleks raskem sõda jätkata, karmistati G7 rahvusvaheliselt koordineeritud nafta hinnalae rakendamist, kehtestades uued meetmed, et täpsemalt jälgida tankerite müüki kolmandatele riikidele. See aitab võidelda varilaevastiku vastu, mida Venemaa kasutab hinnalaest kõrvalehoidmiseks.

Uus veeldatud naftagaasi (LPG) impordikeeld, mis mõjutab aastaimporti mahus üle ühe miljardi euro, ja mille suhtes jäävad senised õigused kehtima kuni 12 kuuks.

Rangemad sanktsioonidest kõrvalehoidmise vastased meetmed

Venemaad läbiva transiidi keeldu laiendatakse, lisades teatavad majanduslikult kriitilise tähtsusega kaubad, mis on ette nähtud eksportimiseks kolmandatesse riikidesse.

Ettevõtjatele pannakse kohustus keelata lepinguga teatavat liiki tundlike kaupade reeksport Venemaale, sealhulgas lennunduse, reaktiivkütuse ja tulirelvadega seotud kaupade ning ühisesse prioriteetsete kaupade loetellu kantud kaupade reeksport.

Kehtestatakse uus meede, mille kohaselt tuleb teatada selliste EL-i üksuste liidust välja suunatud rahaülekannetest, mis rohkem kui 40 protsendi ulatuses kuuluvad otseselt või kaudselt venelastele või Venemaal asutatud üksustele.

Lisameetmed

Erand, mis võimaldab liikmesriikidel otsustada avalikes huvides jätta loetellu kantud isik ilma rahalistest vahenditest või majandusressurssidest.

Erand, mis võimaldab äsja loetellu kantud kindlustusandjal hüvitada kahjusid. Erand, mis võimaldab müüa EL-i äriühinguid, mis kuuluvad teatavatele loetellu kantud isikutele või üksustele.

Lisatakse tehniline muudatus, mis võimaldab osutada meresõiduohutuseks vajalikke lootsiteenuseid.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: