X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Mõttekoda ennustab suuri muutusi maailma majanduste pingereas

{{1703570940000 | amCalendar}}
India, Venemaa ja Hiina lipud. Kui Indiale ja Hiinale ennustatakse tõusu maailma majanduste pingereas, siis Venemaad ootab pikaajaline langus.
India, Venemaa ja Hiina lipud. Kui Indiale ja Hiinale ennustatakse tõusu maailma majanduste pingereas, siis Venemaad ootab pikaajaline langus. Autor/allikas: SCANPIX/AP/DMITRY LOVETSKY

Hiina majandus muutub maailma suurimaks aastal 2037, Vene majandus langeb mitme positsiooni võrra ja Ühendkuningriigi majandus kasvab ligi 20 protsendi võrra suuremaks Prantsuse omast 2038. aastaks, ennustab Briti mõttekoda CEBR.

Briti mõttekoda Centre for Economics and Business Research (CEBR) avaldab iga aasta lõpus maailma pikaajalise majandusprognoosi. Värskes prognoosis on lootustandvaid sõnumeid Ühendkuningriigile ja Indiale ning halbu uudiseid Saksamaale, Prantsusmaale ja Venemaale.

Nii peaks Briti majandus kasvama lähikümnenditel Prantsuse ja Saksamaa majandustest kiiremini. CEBR ennustab, et Ühendkuningriigi majanduse maht hakkab olema 10,2 protsendi võrra suurem Prantsuse omast 2033. aastal ning vahemaa kahe riigi vahel suureneb lausa 19,9 protsendini 2038. aastal.

Samal ajal väheneb Briti majanduse mahajäämus Saksamaa majandusest ligi 33 protsendilt 28,8 protsendini. Põhjuseks on Saksamaa aeglasem pikaajaline majanduskasv odava Vene energia kadumise tõttu.

Nii kaotab Saksamaa prognoosi järgi maailma suuruselt kolmanda majanduse tiitli Jaapanile 2026. aastal ning 2027. aastal langeb Euroopa juhtiv majandus pingereas juba viiendale kohale, jäädes alla ka Indiale.

India peaks kasvama maailma suuruselt kolmandaks majanduseks 2035. aastaks ning selle nominaalne maht ületab 10 triljoni dollari sümboolse piiri. Seetõttu ei saa enam tulevikus rääkida USA ja Hiina kahepooluselisest maailmast, sest India roll jätkab maailmas tõusu.

"Tänu tugevatele demograafilistele trendidele ja mitmekesistele majandusalustele, peaks India tõus jätkuma," ütles CEBR-i peaökonomist Pushpin Singh The Timesile.

Vene majandust ootab aga pikaajaline langus maailma riikide pingereas. Kui Vene majandus oli sel aastal maailmas suuruselt kaheksas, siis see langeb 11. kohale juba 2024. aastal ning lausa 14. kohale 2038. aastal. Moskva väljavaated on kesised sanktsioonide mõju tõttu.

Kuigi Hiina majanduskasv on kasvanud eelmisel ja sel aastal oodatust aeglasemalt kinnisvarasektori probleemide tõttu, ennustab CEBR siiski, et Peking pälvib maailma suurima majanduse tiitli 2037. aastaks.

"Hiina majandus on elanud üle mitu ebastabiilset aastat. Samas jäävad majanduse tulevikuväljavaated tugevateks ning me ennustame, et Hiina võtab USA-lt maailma suurima majanduse tiitli järgmise 15 aasta jooksul," ütles CEBR-i ökonomist Sam Miley.

Samas ennustab mõttekoda, et USA tõuseb uuesti maailma suurimaks majanduseks juba 2050. aastate jooksul, sajandi lõpuks peaks aga maailma suurimaks majanduseks tõusma India. Seetõttu jääb Hiina hiilgeaeg üürikeseks.

CEBR-i arvutuste järgi kahekordistub globaalse majanduse maht järgmise 15 aasta jooksul: kui selle aasta maailmamajanduse mahuks on 104 triljonit dollarit, siis 2038. aastal ulatub globaalne majandus 219 triljoni dollarini. Suurima panuse peaks andma selliste arenguriikide kasv nagu Vietnam, Bangladesh ja Filipiinid.

Majandusteadlaste sõnul pole kliimamuutustega seotud probleemid kadunud, kuigi viimase aja geopoliitilised ja majanduslikud raskused on jätnud need tahaplaanile. CEBR ennustab, et kliimamuutustega kaasnevad negatiivsed tagajärjed hakkavad mõjutama maailma eriti sajandi teisel poolel.

Mõttekoda hoiatas samuti, et riikide erinevad lähenemised süsinikuneutraalsuse saavutamisele viivad erinevusteni majanduskasvus. Konkreetselt ennustatakse madalamat kasvu riikidele, mis panustavad heitmete vähendamisse enim, ning suuremat majanduskasvu leebema kliimapoliitikaga arenguriikidele.

"Üks suurimaid käimalükkavaid jõude selle aasta pingerea muutuste taga on erinev kliimaneutraalsete poliitikate elluviimise kiirus. Euroopa Liit juhib selles valdkonnas. Samal ajal Aasia riigid liiguvad aeglasemalt selles suunas, mistõttu on hind majandusele väiksem. Riigid nagu India, [Lõuna-]Korea, Indoneesia, Bangladesh, Vietnam ja Filipiinid liiguvad ennustuste kohaselt järsult pingereas üles," ütles CEBR-i asejuht Douglas McWilliams.

Samuti hoiatas McWilliams, et roheline üleminek küll loob uusi töökohti tööstussektoris, kuid need töökohad hakkavad asuma pigem Aasias.

"Koos üleminekuga tekivad töökohad. Probleem Ühendkuningriigile on see, et paljud neist töökohtadest tekivad Hiinas, mis juhib elektrisõidukite turul," ütles ta. McWillimasi sõnul on vähetõenäoline, et nõrga tööstusbaasiga riigid nagu Ühendkuningriik suudavad oma tööstusbaasi kiiresti arendada.

Teised analüütikud on hakanud viimasel ajal samuti viitama rohelise ülemineku hinnale. Nii hoiatas Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD), et kliimaneutraalsuse saavutamine maksaks maailmale 3,6 triljonit dollarit ja vähendaks näiteks Ühendkuningriigi sisemajanduse koguprodukti 60 miljardi naela võrra.

Samuti vähendab OECD sõnul söest loobumine ja nafta tarbimise vähendamine maailma majanduskasvu 0,2 protsendipunkti võrra tulevastel aastatel.

Veel üheks arenguriike soodustavaks teguriks on nende soodsam demograafiline olukord, eriti võrreldes elanikkonna vananemisega maadlevate arenenud riikidega.

CEBR ennustab samuti inflatsiooni aeglustumist tuleval aastal tänu keskpankade rangele rahapoliitikale, kuigi sellega kaasneb ka madalaim aastane majanduskasv alates 2002. aastast.

Briti rahandusminister Jeremy Hunt oli uuringu tulemustega rahul.

"Need, kes halvustavad Briti majandust, eksivad. Alates 2010. aastast oleme kasvanud kiiremini kui ükskõik mis muu suur Euroopa majandus ning CEBR ennustab, et me kasvame pikas plaanis Prantsusmaast ja Saksamaast kiiremini," ütles Hunt.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: The Times/The Telegraph

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: