X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Zelenski saabus kolmapäeva õhtul Tallinna

{{1704949800000 | amCalendar}}

Ukraina president Volodõmõr Zelenski saabus kolmapäeva õhtul Tallinna ning kohtub neljapäeval president Alar Karise, riigikogu esimehe Lauri Hussari ja peaminister Kaja Kallasega ning peab kõne riigikogu ees.

Zelenski saabus Eestisse Vilniusest ja läheb Tallinnast pärastlõunal edasi Riiga.

"Päevakorras on julgeolek, EL-i ja NATO integratsioon, koostöö elektroonilise sõjapidamise ja droonide vallas ning Euroopa toetuse edasine koordineerimine. Aga ennekõike meie tänu kompromissitu toetuse eest Ukrainale alates 2014. aastast ja eriti praegu, Venemaa täiemahulise agressiooni ajal," kirjutas Zelenski sotsiaalmeedias.

Pevkur: Zelenski saabumine läks sujuvalt

Kaitseminister Hanno Pevkur ütles neljapäeva hommikul "Vikerhommikus", et Ukraina presidendi saabumine läks sujuvalt.

"Presidendi und me loomulikult ei läinud segama. Ühtegi alert'i pole saabunud, järelikult on kõik korras. /.../ Loomulikult me hoidnuks hea meelega seda saabumise infot veidi kauem kinni, sest tegemist on väga kõrge riskiga visiidiga. Tegemist on ju Venemaa poolt enim jahitud persooniga, kellele on tehtud ka mitu atentaadikatset."

Küsimusele, miks Tallinnas Zelenski kohtumist rahvaga ei toimu ehk visiit piirdub vaid riigijuhtidega kohtumisega, põhjendas Pevkur Ukraina presidendi tiheda ajagraafikuga.

Sisulise poole pealt on Pevkuri sõnul kõige olulisem sõnum, et lääneliitlased oleksid ühtsed.

"Ukraina võitleb ju meie vabaduse eest samamoodi kui enda vabaduse eest. Me näeme, et Esimese ja Teise maailmasõja koledused ei ole kuhugi kadunud ning Kremlist pole imperialistlik mõtlemine kuhugi kadunud."

Küsimusele, miks Zelenski alles praegu Eestisse jõudis, selgitas Pevkur sellega, et sõja alguses oli Ukraina presidendi fookus oma riigil. Kui avanes võimalus väljas käima hakata, siis mõistetavalt keskendus Zelenski riikidele, mis vajasid rohkem utsitamist.

"Zelenski on soovinud ka varem siia tulla. Esimesed kuud pärast sõja algust oli ta fookus oma koju ja kui tekkis võimalus väljas käima, siis tuli vaadata, et kui Balti riigid toetavad kindlalt, siis keskenduda nendele alul, kes vajavad rohkem utsitamist. Ja seetõttu mõistetav, miks ta fookus oli alul USA-l, Saksamaal ja Euroopa Parlamendil," sõnas Pevkur.

Kuula intervjuud Pevkuriga

Neljapäeva ennelõunal võiks kesklinnas autoga sõitmist vältida

Politsei jaoks on Zelenski visiit viimaste aastate üks suuremaid operatsioone, kuhu on kaasatud üle 800 politseiametniku. Tallinna elanikud peavad arvestama piirangute ja dokumendikontrolliga, politsei soovitab kesklinnas autoga liiklemist vältida. 

Põhja prefektuuri operatiivbüroo juht Vaiko Vaher ütles, et politsei piirab liikumist, mis tähendab, et kesklinna ja vanalinna piirkonnas on mõistlik autodega liikumist vältida.

"Lisaks oleme kehtestanud lennukeeluala, mis tähendab, et drooniga lendamine kogu Tallinnas on keelatud. Nii kui me mõnda drooni näeme, toome selle kohe alla. Ja kolmas nõuanne on see, et lähipäevil, kui inimesed linnas liiguvad, tasuks kaasas kanda isikut tõendavat dokumenti, sest politseinikke on palju, politseinikud on turvalisust tagamas. Väga suur tõenäosus on see, et kesklinna või vanalinna piirkonnas liikudes politsei teid peatab ja uurib, et mida te teete ja kuhu te lähete," sõnas Vaher.

ETV erisaade algab kell 9.55, Vikerraadios samuti eriprogramm

Eesti Televisioon ja ERR.ee portaal vahendavad neljapäeval Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski visiiti Eestisse. Otsesaade "Ukraina stuudio. Päev president Volodõmõr Zelenskiga" algab kell 9.55 hommikul.

ETV muudab neljapäevast saatekava ja vahendab mitme tunni vältel Ukraina president Volodõmõr Zelenski visiiti Eestisse. "Ukraina stuudio" pikas otsesaates tuuakse vaatajateni ajaloolise külaskäigu tipphetked. Ukraina president kohtub Eestis president Alar Karise, peaminister Kaja Kallase ja riigikogu esimehe Lauri Hussariga. Samuti peab president Zelenski kõne riigikogu ees.

Mitmetunnises otsesaates räägitakse koos rahvusvaheliste suhete asjatundjatega lahti visiidi olulisemad sõnumid ja avatakse Ukrainas toimuva Venemaa agressioonisõja tagamaid. Saadet juhib Epp Ehand, otsestuudioga on liitumas kaitseminister Hanno Pevkur, Rainer Saks, Marko Mihkelson, Kalev Stoicescu, Harri Tiido ja kindral Neeme Väli.

Erisaade "Ukraina stuudio. Päev president Volodõmõr Zelenskiga" alustab ETV-s kell 9.55 hommikul ning vältab plaanide kohaselt kuni poole kolmeni. ETV kava on sel päeval muutunud, saatekava leiab etv.ee kodulehelt.

ETV+ teeb visiidist kokkuvõtva erisaate neljapäeva õhtul pärast "Aktuaalset kaamerat" kell 20.30.

Ka Vikerraadio vahendab Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski kõnet riigikogus. Pärast seda arutlevad kuuldu üle Janek Luts, Harri Tiido ja Rainer Saks. Zelenski visiit on teemaks ka kell 12.15 algavas "Uudis+" saates.

Veebis vahendab visiiti ja erisaadet operatiivselt ERR.ee portaal.  

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: