X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Valitsus jätab automaksu detailid riigikogu otsustada

{{1705324920000 | amCalendar}}
Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsus annab automaksu eelnõuga puuetega inimeste murede lahendamiseks raha juurde, kuid jätab eelnõu detailid riigikogule kokku leppimiseks, ütlesid peaminister Kaja Kallas (Reformierakond) ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees, siseminister Lauri Läänemets.

"Jäi see seis, et saadame eelnõu riigikokku ja kui on vaja muudatusi, siis saab seda seal veel arutada, aga saab selle menetluse nii-öelda käima," ütles Kallas esmaspäeval ERR-ile.

"Arvatavasti peaks see minema nüüd riigikokku, valitsusest ära. Jah, me oleme saavutanud nii palju, et mis puudutab puuetega inimesi, siis sinna süsteemi tuleb raha juurde," ütles Läänemets esmaspäeval ERR-ile. Tema sõnul võidakse lisaks juba otsustatud viiele miljonile lisada veel kolm miljonit eurot, et kompenseerida automaksu mõju puuetega inimestele.

Sama ütles ka Kallas, kelle sõnul oli seoses puuetega inimeste toetustega paar lahtist punkti, aga nendes saadi kokkuleppele, sest puuetega inimeste esindusorganisatsioon ka toetas välja pakutud lahendust.

"Hetkel tuleb raha juurde ja siis riigikogus on võimalik see ära täpsustada, kuidas ta peab olema niimoodi, et ka puuetega inimeste esindajad, kes tegelikult kõige paremini teavad, mida on vaja, oleksid sellega rahul," ütles ka Läänemets.

Teiseks tuleb riigikogus lahendada ka see, kuidas registrist ajutiselt autosid maha võtta ehk registreeringu peatamist, märkisid Kallas ja Läänemets.

"Seal meil ei ole kokkulepet, aga jäi see seis, et saadame eelnõu riigikokku ja kui on vaja muudatusi, et siis saab seda seal veel arutada, aga saab selle menetluse nii-öelda käima," rääkis Kallas.

"Need kaks asja jäävad siis riigikogus täpsustamiseks," tõdes ka Läänemets.

"Lõppkokkuvõttes me saime aru, et võib-olla rahandusministril (Reformierakonna liikmel Mart Võrklaeval – toim.) on vaja mingeid muid asju teha, et ta pole suutnud seda kompromissi valitsuses saavutada, et anname selle siis ekspertide kätte riigikokku – me usume, et see kompromiss tuleb oluliselt kiiremini ja paremini riigikogus," lisas siseminister.

Rahandusminister Võrklaev esitas uue mootorsõidukimaksu eelnõu valitsusele novembri lõpus, ent eelnõu lõplik tekst pole veel valmis, kuna koalitsioonipartnerite vahel puudub selles küsimuses üksmeel. Näiteks Eesti 200 soovib erandit suurtele peredele, puuetega inimestele ja sõidukitele, mille registrikanne on ajutiselt peatatud. Ka sotsiaaldemokraadid soovivad erandit puuetega inimestele ning sõidukitele, mille registrikanne on ajutiselt peatatud.

Reformierakond suhtub automaksu eranditesse aga skeptiliselt ja leevendaks automaksu mõju, tõstes sügava puudega inimeste toetust.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: