X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Norstat: sotsiaaldemokraatide toetus hakkas tõusma

Keskerakonnast lahkunud saadikud koos sotside liidrite Lauri Läänemetsa (vasakult esimene) ja Jevgeni Ossinovskiga (paremalt esimene).
Keskerakonnast lahkunud saadikud koos sotside liidrite Lauri Läänemetsa (vasakult esimene) ja Jevgeni Ossinovskiga (paremalt esimene). Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti koostöös valmiva iganädalase küsitluse kolmapäeval avaldatud andmetest selgub, et Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetus on hakanud tõusma.

Viimase nelja nädala koondtulemuse põhjal toetab Isamaad 26,8 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 18,2 protsenti ja Reformierakonda 17,6 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Esikolmikule järgnevad Keskerakond (14,1 protsenti), SDE (12,3 protsenti) ning Eesti 200 (6 protsenti). Keskerakonna toetus on viimase kahe nädalaga langenud 1,1 protsendipunkti võrra. SDE toetus tõusis nädalaga 1,4 protsendipunkti võrra ning on kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

Kui keskmise põhjal püsis erakondade järjestus muutumatu, siis uusi nimekaid liikmeid juurde saanud sotsiaaldemokraadid tegid viimase nädala toetusnumbrites suure tõusu ja möödusid EKRE-st.

Ainult viimase nädala küsitluse tulemuste kohaselt toetas Isamaad 27,3 protsenti vastanutest, Reformierakonda 17,5, sotsiaaldemokraate 16,1, EKRE-t 15,3, Keskerakonda 12,3 ja Eesti 200 5,3 protsenti.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 11. detsembrist 12. jaanuarini ning kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti kodanikku.

Liidrikohal oleva Isamaa toetus on alates eelmise aasta lõpust püsinud 26–27 protsendi vahel. EKRE toetus langes nädalaga 1,5 protsendipunkti võrra ning võrreldes detsembri keskpaigaga on rahvuskonservatiivide toetus hetkel 2,5 protsendipunkti võrra madalam. Kolmandal kohale oleva Reformierakonna toetus ei ole viimastel nädalatel märkimisväärselt muutunud.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 35,9 protsenti ning opositsioonierakondi 59,1 protsenti vastajatest.

Küsitluse maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Isamaa toetajad ning sellisel juhul on veamäär +/–1,58 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/–0,85 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. 

Uuringufirma Norstat tegi küsitlused ajavahemikel 11.12–18.12, 18.12–22.12, 2.01–8.01 ja 8.01–12.01. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil tehti küsitlused kombineeritud meetodil – telefoni- ja veebiküsitluses. 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: