X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Euroopa liberaalide juhiks soovivad saada Hollandi ja Prantsuse eurosaadikud

Prantsuse president Emmanuel Macron soovib säilitada oma erakonna kontrolli Euroopa Parlamendi liberaalide fraktsiooni üle.
Prantsuse president Emmanuel Macron soovib säilitada oma erakonna kontrolli Euroopa Parlamendi liberaalide fraktsiooni üle. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/LUDOVIC MARIN

Euroopa Parlamendi liberaalide fraktsioon Renew Europe valib oma järgmise juhi 25. jaanuari hommikul. Hetkel on teada kahest kandidaadist, kellest üks on praegune hollandlasest fraktsiooni asejuht ning teine on Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni soosik.

Renew Europe'i juhtkond otsustas kolmapäeva õhtul peetud kinnisel koosolekul korraldada mitme kandidaadiga juhivalimised pärija leidmiseks endisele fraktsiooni juhile Stephane Sejourne'ile, kes sai 11. jaanuaril Prantsuse välisministriks.

Kaheks kandidaadiks on Prantsuse eurosaadik Valérie Hayer ja fraktsiooni praegune asejuht hollandlane Malik Azmani, ütlesid Euractivile asjaga kursis olevad allikad.

Hayer on Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni soosik, kes soovib säilitada enda erakonna mõju liberaalide fraktsiooni üle.

Azmani esindab aga Euroopa liberaalide parteid ALDE, mille ajalugu ulatub 1976. aastasse ning mille paljude liikmete suhted Macroniga seotud saadikutega on jahedad. Hollandi eurosaadiku toetajate sõnul tagaks tema valimine stabiilsust, sest ta on juba kuulunud mitu aastat fraktsiooni juhtkonda.

Ka Hayeri toetajad väidavad, et just tema valimine on stabiilsuse säilitamise võti, sest ta esindab sama erakonda kui Sejourne.

Macroni erakond Renaissance võttis fraktsiooni juhtimise üle 2021. aastal, kui Rumeenia eurosaadik Dacian Ciolos lahkus fraktsiooni juhi ametist.

ALDE ja Macroni erakond on konkureerinud liberaalide juhtimise pärast alates 2019. aastast, kui toona La Republique en Marche nimetust kandnud Macroni erakond pääses esimest korda Euroopa Parlamenti ning tegi lõpu ALDE 15 aastat kestnud Euroopa liberaalide eestvedamisele. Just ALDE ja Macroni erakonna ühinemisel tekkis fraktsioon Renew Europe.

Macron seisab silmitsi terava konkurentsiga parempopulistliku poliitiku Marine Le Peni juhitud erakonna poolt, mistõttu sooviks ta säilitada kontrolli liberaalide fraktsiooni üle Euroopa Parlamendis, et paremini esindada Prantsuse huve Euroopa Liidus.

Uuel liberaalide juhil tuleb juhtida oma fraktsiooni ettevalmistust juuni alguses peetavateks Euroopa Parlamendi valimisteks.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Euractiv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: