Türgi parlament kiitis Rootsi NATO liitumistaotluse heaks
Türgi parlament kiitis teisipäeval heaks Rootsi vastuvõtmise NATO-sse, kirjutas Bloomberg.
Rootsi saamist alliansi 32. liikmeks toetas 287 parlamendisaadikut, vastu oli 55.
Rootsi NATO liikmeks saamise ettepaneku tegi võimupartei AKK. Peale parlamendi heakskiitu peab otsuse allkirjastama Türgi president Tayyip Erdogan.
Hiljuti kiitis Türgi parlamendi väliskomisjon heaks Rootsi taotluse NATO-ga liitumiseks ning saatis selle seejärel parlamendile hääletuseks.
Rootsi esitas koos Soomega NATO-ga ühinemise taotluse mullu. Türgi kiitis Soome taotluse heaks, kuid ei teinud seda Rootsi puhul, märkides, et Rootsi on lubanud riiki elama inimesi, keda Türgi peab terroristideks.
Arutelu kestis kolm tundi
Arutelu Türgi parlamendis Rootsi NATO-küsimuse üle algas kella seitsme paiku õhtul, Eesti aja järgi ja vältas koos vaheaegadega kolm tundi.
Debatis esimestena sõna võtnud liikmed ei soovinud Rootsi liikmelisust heaks kiita. Kuna Türgi nõuded välja anda inimesed, kes arvatakse olevat terroristlikuks peetava Kurdistani Tööpartei (PKK) liikmed, on käsitletud, siis tõstatasid kõnelejad koraani põletamiste teema ja nõudsid sidemete katkestamist Süürias tegutseva kurdide omakaitse YPG-ga, millel arvatakse olevat Rootsis tugev toetus.
Lisaks erinevatele poolt- ja vastuväidetele kritiseeriti ka seda, kuidas president Erdogan käsitles Rootsi NATO-ga liitumise protsessi.
Otsust Rootsi kohta ei võetud vastu eraldi, vaid see on osa suuremast paketist, mis hõlmab üle 50 seaduse ja kahepoolseid lepinguid erinevate riikidega. Näiteks on sellesse lisatud ettepanekud pensionide suurendamiseks ja otsused saata Türgi sõdurid Somaaliasse.
Rootsi Peaminister Ulf Kristersson kommenteeris NATO hääletust Türgi parlamendis vaid ühe sõnaga – positiivne.
Samal ajal on suurenenud on rahvusvaheline surve Ungarile, mis pole ainsana NATO liikmetest siiani heaks Rootsi taotlust kiitnud. Peaminister Viktor Orbán pidas teisipäeval telefonivestluse Briti välisministri David Cameroniga.
Arutati Rootsi NATO-sse astumise olulisust Euro-Atlandi piirkonna julgeoleku vaates ja NATO tugevamaks muutmist.
Orbán kutsus ka Rootsi peaministri Ulf Kristerssoni Budapesti arutama ühiste huvide üle. Ta kirjutas Kristerssonile saadetud kirjas, et riikide kahepoolsed suhted on Euroopas valitseva ebakindluse ajal eriti olulised. Tugev vastastikune usaldus peab olema kõigi Rootsi ja Ungari vaheliste poliitiliste ja julgeolekupoliitiliste kokkulepete alus, ja see see kehtib ka koostöö kohta rahvusvahelistes organisatsioonides, kirjutas Orban.
Rootsi välisminister Tobias Billström kommenteeris kirja, et "on põhjust selle üle järele mõelda." Esmalt selle üle, millest see kiri räägib.
Rootsi ja Soome kirjutasid Türgiga alla kolmepoolsele memorandumi pärast NATO tippkohtumist Madridis. Ungari ei seadnud toona mingeid eritingimusi.
Veel eelmisel nädalal ütles Orbáni kabinetiülem, et Rootsi ei ole võtnud kasutusele meetmeid, et veenda Ungarit oma sobivuses.
Toimetaja: Mari Peegel, Margitta Otsmaa
Allikas: Bloomberg, BNS