USA kongress läheneb kokkuleppele Ukrainale abi andmise osas
USA kongress leppis kokku Mehhiko lõunapiiri julgeolekut käsitleva lepingu tekstis, mis saavutati hoolimata USA endise presidendi Donald Trumpi ja tema liitlaste püüdlustest läbirääkimised rööbastelt lüüa, vahendas The Guardian.
Ukrainale abi andmise jätkamine sõltub selle dokumendi vastuvõtmisest, kuna täiendava rahastamise taotlusi ei võeta kongressis vastu just piiripoliitika tõttu.
Guardiani hinnangul peaks dokumendi tekst avalikuks saama lähipäevil.
"Kongressis arutlusel olev ettepanek muudaks oluliselt immigratsioonipoliitikat, et piirata rännet USA lõunapiirile saabuvate inimeste rekordilise tõusu taustal. See hõlmaks olulisi järeleandmisi demokraatidelt vastutasuks vabariiklaste toetuse eest sõjalisele abile Iisraelile ja Ukrainale," märkis väljaanne.
Ajakirjanikud märgivad, et kokkuleppe sõlmimata jätmisel on ülemaailmsed tagajärjed. Pentagon hoiatas, et raskes sõjas Venemaaga eesliinil olevad Ukraina sõdurid võivad jääda laskemoonata.
Senati demokraatide juht Chuck Schumer toonitas omakorda, et Ukraina sõja tulevik ja lääne demokraatia julgeolek sõltuvad sellest, kas USA kongress jõuab kokkuleppele.
Senati vabariiklaste liider Mitch McConnell pidas kolmapäeval kõne, milles rõhutas, et Ukraina edasine abistamine on Ühendriikide riiklikes huvides.
"Ukraina toetamise küsimuses ei räägita kunagi heategevusest, siin ei räägita heategevuse demonstreerimisest ega rahvusvaheliste suhete abstraktsetest põhimõtetest. Me räägime külmadest ja karmidest Ühendriikide huvidest," toonitas McConnell.
Vabariiklased ja demokraadid ei ole jõudnud piiripoliitika osas kokkuleppele
Kõnelused Ameerika Ühendriikide senatis enam kui 60 miljardi dollari suuruse abipaketi üle Ukrainale ei ole ka sel nädalal tulemusi toonud. Nimelt on vabariiklased nõus Ukrainat abistama, kuid seda vaid juhul kui demokraadid nõustuvad vastutasuks karmistama julgeolekumeetmeid USA lõunapiiril.
Vabariiklaste presidendikandidaadiks püüdlev Donald Trump avaldas ühismeedias kõneluste osas vastumeelsust. Nimelt kirjutas Trump, et tema nõustuks kokkuleppega vaid juhul, kui see oleks vabariiklaste vaatest täiesti ideaalne.
Washington Post andmetel tunnistas senati vähemuse juht, vabariiklane Mitch McConnell kinniste uste taga, et Trumpi vaenulikkus kokkuleppe suhtes on viimas parteid kitsikusse.
Neljapäeval ajakirjanike ees esinenud Utah osariigi senaator, vabariiklane Mitt Romney sõnas, et on jahmunud Trumpi jõupingutustest kokkulepet takistada.
"Ma arvan, et piir on Donald Trumpi jaoks väga oluline teema. Ja fakt, et ta teatab vabariiklastest senaatoritele ja kongressi inimestele, et ta ei taha, et me piiriprobleemi lahendaksime, sest ta tahab selles süüdistada Bidenit, on tõesti kohutav," lausus Romney.
Senaator lisas, et nii Ukrainas kui ka USA piiril toimuv teeb teda murelikuks ning mõlemaga tuleb tegeleda viivitamatult.
"Reaalsus on see, et meil on piiril kriis. Ameerika inimesed kannatavad piiril toimuva tõttu. Ja keegi, kes kandideerib presidendiks, peaks proovima probleemi lahendada, selle asemel, et öelda: jätke see probleem hilisemaks, et saaksin selle lahendamise au hiljem endale," rääkis Romney.
Connecticuti osariigi senaator, demokraat Chris Murphy ütles, et vabariiklased võiksid järgmise 48 tunni jooksul tulla välja otsusega, kas tahetakse leida kompromiss või jätkata praeguse tupikseisuga.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: The Guardian / BNS