X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Zelenski määras Zalužnõi asemel vägede juhiks Sõrskõi

{{1707410220000 | amCalendar}}
Volodõmõr Zelenski ja Valeri Zalužnõi
Volodõmõr Zelenski ja Valeri Zalužnõi Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SER

Volodõmõr Zelenski ja sõjaväejuht Valeri Zalužnõi kohtusid neljapäeval ning president teatas seejärel, et vabastas Zalužnõi ametist ning määras armee uueks juhiks kindralpolkovnik Oleksandr Sõrskõi.

Zelenski määras vägede eesotsa Sõrskõi, kes varem juhtis Ukraina maavägesid.

"Alates tänasest võtab uus meeskond üle Ukraina relvajõudude juhtkonna. Määrasin kindralpolkovnik Sõrskõi Ukraina relvajõudude ülemjuhatajaks," teatas Zelenski.

Ukraina kaitseminister Rustem Umerov kinnitas, et president vabastas Zalužnõi ametist. 

"Täna tehti otsus muuta Ukraina relvajõudude juhtkonda. Ma olen siiralt tänulik Zalužnõile kõigi tema saavutuste ja võitude eest," ütles Umerov. 

Zelenski ütles, et Ukraina armees tuleb teha muudatusi. Zelenski sõnul tõestasid Ukraina väed, et suudavad õhuruumi üle kontrolli tagasi saada, kuid ei suutnud maismaal oma 2023. aasta eesmärke saavutada.

Zelenski sõnul vajab riik uut realistlikku tegevusplaani Venemaa vastu.

"Laual peab olema Ukraina relvajõudude realistlik, üksikasjalik tegevusplaan 2024. aastaks. Võttes arvesse reaalset olukorda lahinguväljal," ütles Zelenski.

Zelenski ja Zalužnõi kohtusid varem neljapäeval ning president vihjas seejärel kohe ka sotsiaalmeedias, et vabastas Zalužnõi ametist. President tänas Zalužnõid tema varasema töö eest armee juhtimisel.

Presidendi sõnul arutati siis ka seda, kes võiksid kuuluda Ukraina relvajõudude uuenenud juhtkonda ja ta tegi Zalužnõile ettepaneku jääda meeskonda edasi. 

Zalužnõi kinnitas, et tehti otsused Ukraina sõjalise taktika ja strateegia muutmiseks, vahendas Reuters.

Zalužnõi ütles oma avalduses, et tal oli Zelenskiga tõsine vestlus. "2022. aasta ülesanded erinevad 2024. aasta ülesannetest. Seetõttu peame kõik muutuma ja kohanema uue reaalsusega. Selleks, et võita üheskoos," teatas Zalužnõi. 

Ajaleht The Wall Street Journal toob välja, et Zalužnõi tagandamisel on omad riskid. 50-aastasest Zalužnõist sai sõja alguses Ukraina rahvuskangelane ning ta on praegu rahva seas selgelt populaarsem kui Zelenski. 

Zalužnõi juhtimisel tõrjus Ukraina armee Vene vägede rünnaku Kiievile. Hiljem korraldas Ukraina armee mitu edukat vastupealetungi. 

"Zalužnõid usaldatakse ja sellistel aegadel on usaldus väga oluline," ütles üks 33-aastane Ukraina luureohvitser ajalehele The Wall Street Journal. 

58-aastane Sõrskõi alustas sõjaväelist karjääri juba Nõukogude armees. 

Sõrskõi sai Ukraina maavägede juhiks 2019. aastal. Ta võitles varem Ukraina idaosas tegutsevate Moskva-meelsete mässuliste vastu. 2022. aastal juhtis ta Ukraina vägede pealetungi Harkivi oblastis. 

"Ukrainal on väga vedanud, et riigil on selline kindral. Harkivi pealetungi ajal leidis Sõrskõi üles vaenlase nõrgad kohad, lõikas läbi vastase sideliinid, Vene sõdurid läksid paanikasse ja nad põgenesid," ütles eelmisel aastal üks Ukraina armee kõrge ohvitser. 

Sõrskõi käib sõdureid regulaarselt rindel külastamas, ta on juhtinud ka Bahmuti kaitsmist. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Reuters/WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: