Armeenia ja Kõrgõzstani järel ei aktsepteeri Vene Mir-kaarte ka Kasahstan

Venemaa pangakaarte Mir saab kasutada aina vähemates riikides pärast seda, kui USA kehtestas sanktsioonid nende pangakaartide haldaja Vene riikliku kaardimaksete süsteemi (NSPK) suhtes. USA teiseste sanktsioonide kartuses keelduvad Mir-kaartidega töötamast nüüd ka Kasahstani pangad ning sarnaseid meetmeid kaaluvad Valgevene ja Tadžikistan.
Varem märtsi lõpus ja aprilli alguses teatasid Mir-kaartide aktsepteerimisest keeldumisest Armeenia ja Kõrgõzstan, kirjutab The Moscow Times. Kolmapäeval teatas Vene majandusväljaanne RBC, et pangakaartidega Mir ei tööta enam ka suurimad Kasahstani pangad.
Nii ei teeninda neid kaarte enam Kasahstani suurim pank Halyk Bank, mis ei luba enam kasutada Mir-kaarte ülekannete tegemiseks, kaardimaksete tegemiseks või sularahaautomaatide kasutamiseks. Panga esindaja sõnul langetas see vastava otsuse juba veebruari lõpus, mil USA kehtestas NSPK suhtes sanktsioonid. NSPK on Vene keskpanga tütarettevõte, mis väljastab ja teenindab Mir-kaarte.
Vene kaarte ei teeninda ka Kasahstani pangad ForteBank, Nurbanke, Freedom Bank ning TsentrKredit, kirjutab Interfax-Kasahstan.
Osaliselt töötavad Mir-kaartidega ainult Vene panga VTB Kasahstani filiaal ning Bereke bank, mis varem kuulus Vene Sberbankile. Sealjuures seavad needki pangad piirangud Mir-kaartidega tehtavatele tehingutele.
Teisipäeval teatas Kõrgõzstani riiklik maksesüsteem Elkart, et see ei tööta enam Mir-kaartidega, märtsi lõpus teatas Mir-kaartide aktsepteerimise lõpetamisest ka Samsung Pay. Ka Hiina maksesüsteem UnionPay blokeeris Vene-Hiina ühiste pangakaartide Mir-UnionPay kasutamise väljaspool Venemaad.
Kremlile lähedane Vene majandusväljaanne Kommersant kirjutab, et lähiajal võivad keelduda Mir-kaartide aktsepteerimisest ka Tadžikistani ja Valgevene pangad. Ajalehe allika sõnul on Valgevene ja Tadžikistani riiklikel maksesüsteemidel Belkart ja Korti Milli samasugused lepingud NSPK-ga nagu oli Kõrgõzstani Elkartil.
Venemaa hakkas väljastama Mir-kaarte pärast Krimmi annekteerimist 2014. aastal ning kokku on väljastatud üle 130 miljoni sellise pangakaardi. USA rahandusministeeriumi teatel kasutatakse neid kaarte sanktsioonidest mööda hiilimiseks ja Venemaa sidemete taastamiseks rahvusvahelise finantssüsteemiga.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Moscow Times