Küberturbefirma viirusetõrje uuendus tekitas maailma lennuliikluses kaose
Globaalne IT-katkestus tekitas maailma lennuliikluses kaose, mõjutas teleülekandeid ja ostukeskuste tööd. Rikke põhjustas küberturbefirma Crowd Strike viirusetõrje uuendus, seda viirusetõrjet kasutab USA tehnoloogiahiiglane Microsoft. Crowd Strike'i aktsia langes reedel 20 protsenti.
Globaalne IT-katkestus tegi reedel laastamistööd üleilmsetes arvutisüsteemides, peatades lende USA-s, telesaateid Ühendkuningriigis ja mõjutades telekomiteenuseid Austraalias.
Küberturbefirma põhjustatud häirete tõttu tühistasid lende paljud lennufirmad kogu maailmas. Probleemid puudutasid lennundussektorit USA-s, Saksamaal, Hispaanias, Hollandis, Indias, Hongkongis, Austraalias ja mujal. Häiretest teatas Briti suurim raudteefirma Govia Thameslink Railway (GTR).
"Saime teate, et meie lend tühistati täna ja et nad ei saa meid kuidagi aidata ja et nad ei saa meie lende ümber broneerida ning et me peaksime pöörduma lennufirma poole ja interneti kaudu ise ennast aitama," vahendas "Aktuaalne kaamera" Berliini lennujaamas lendu ootama jäänud lennureisijat Merylit.
"Murelikuks teeb see, et üks ettevõte mõjutab sedasi maailmamajandust ja elu kogu planeedil, kui ma nüüd õigesti aru saan, sest see mõjutab kõiki maailmas, ka näiteks USA-d. Nägin, et Berliini, Amsterdami ja Londoni lennujaamad on suletud. Börs ei tööta, see on päris hull," rääkis Pariisi Orly lennujaamas reisija Alain Soler.
Austraalia küberturbekoordinaatori hinnangul on katkestus seotud tehnilise probleemiga kolmanda osapoole tarkvaraplatvormil, mida mõjutatud ettevõtted kasutavad.
Probleemi keskmes on USA küberturbefirma Crowd Strike vigane viirusetõrje uuendus, mis on mõjutanud muu hulgas meediat, IT-ettevõtteid, panku ja lennuliiklust.
Vigane uuendus võeti kasutusele kogu maailmas ja see on takistanud paljudel ettevõtetel oma arvuteid kasutada. Häire mõjutas ka näiteks uudisteagentuuri STT tegevust Soomes reede hommikul ja varahommikul.
Lisaks pankadele tuli sulgeda ka kauplusi, nagu tegi seda näiteks Austraalia telekommunikatsiooniettevõte Telstra.
Katkestus segab Pariisi olümpiat
Prantsusmaal segas IT-katkestus ka ettevalmistusi olümpiamängudeks. Riiki saabunud ajakirjanikud ei saanud kätte töö tegemiseks vajalikke akrediteeringuid.
"Jõudsin täna hommikul Pariisi ja läksin oma akrediteeringut kinnitama, kuid mulle öeldi, et ma ei saa seda. Tulin siis siia meediakeskusesse ja siin öeldi mulle sama asja. Nii et nad ei saa akrediteeringuid välja anda," tõdes Uus-Meremaa ajakirjanik Wilson Catton.
USA tehnoloogiahiiglane Microsoft teatas, et rakendab pärast teenusekatkestusi "leevendusmeetmeid".
Crowd Strike'i juhid teatasid pärastlõunal, et viga on tuvastatud ja parandusfail väljastatud. Küberturbefirma aktsia kukkus täna ligi 20 protsenti.
Lõuna-Austraalia ülikooli küberturbe teadur Jill Slay prognoosis, et katkestuste üleilmne mõju saab olema "tohutu".
Küberturbeekspert: Windowsi masinad hakkasid end lõputult taaskäivitama
ERR-ile juhtunut selgitanud küberturbeekspert Aare Reintam tõdes, et olukord on tõesti kriitiline.
"Maailmas on üks suur küberturbeettevõte nimega Growd Strike. Mis nad siis tegid? Oli niisugune olukord, kus nad tegid öösel väidetavalt ühe uuenduse. Kui Windowsi masinates üks süsteem muudab Windowsi alusseadmeid ehk parameetreid, siis Windowsi masin läheb inglise keeles väljendudes infinity loopi ehk siis hakkab ennast kogu aeg taaskäivitama ja masin muutub kasutuskõlbmatuks. Hetkel niisugune olukord juhtuski, kus siis Windowsi masinad hakkasid ennast taaskäivitama ja eks nad selle läbi on kasutamatud," selgitas Reintam.
Kaua selline probleem kesta võib, on Reintami sõnul raske öelda. Ta lisas, et ilmselt enamik kasutajaid on lahenduse leidnud läbi selle, et on arvutitel pluginad maha võtnud ja siis Windows jätkab oma korrapärast tööd.
"Aga arvestades mastaape, siis kui sul on kümned tuhanded masinad, mis vajavad niisugust käitumismustrit, siis see on väga aeganõudev töö. Probleem on kaunis suur. Väga paljud IT-inimesed näevad praegu kurja vaeva, et sellele lahendust leida ja ära parandada."
Ajakirjaniku küsimusele, kas niisuguse probleemi tekkimist ette näha ei osatud, vastas Reintam, et tegelikult kunagi ei teagi, kuidas operatsioonisüsteemid niisuguste uuenduste puhul käituvad.
"See on tänapäeva elu. See on infoühiskond, kus me sõltume nii palju infotehnoloogiast ja kui üks maailmas enim kasutatav tarkvara hakkab tõrkuma, siis me kõik näeme ja tunneme selle mõju oma igapäevases elus," võttis Reintam juhtumi kokku.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: BNS/AFP/BBC/FT; Aare Reintami intervjueeris Uku Toom