Tulumaksu peavad maksma hakkama ka e-residentide firmad
Kui valitsus kehtestab ettevõtetele alates 2026. aastast kaheprotsendilise tulumaksu, puudutab uus kohustus ka e-residentide loodud ettevõtteid, kinnitas e-residentsuse programmijuht Liina Vahtras.
Uue valitsuskoalitsiooni plaani kohaselt hakkab riik alates 2026. aastast koguma ettevõtete kasumitelt kaheprotsendilist tulumaksu. Rahandusministeerium kavatseb seda küsida avansilisena, et laekumine jääks samasse aastasse, mil maks kehtima hakkab.
Hulga ettevõtteid on loonud ka Eesti e-residendid: e-residentsuse programmi kodulehe andmetel on näiteks 38 protsenti Eesti idufirmadest seotud mõne e-residendiga.
E-residentsuse programmijuht Liina Vahtras ütles ERR-ile, et kõik see, mis kehtib Eesti kodanikest ettevõtjatele, kehtib üldiselt ka e-residentide ettevõtetele ja erisusi pole kunagi tehtud.
"Kuna Eesti e-residentide loodud ettevõtted on tavalised Eesti ettevõtted, siis hakkavad plaanitud maksumuudatused mõjutama ka neid," lausus Vahtras.
Vahtras lisas, et e-residentsus ei anna välisriigi kodanikele kodakondsust, maksuresidentsust, elamisluba ega Eestisse või Euroopa Liitu sisenemise luba.
Rahandusministeerium ei osanud neljapäeval e-residentide ettevõtete tulumaksukohustuse kohta veel midagi öelda.
"Kõigepealt täpsustame, et jutt ei ole mitte tulumaksu avansilisest maksest, vaid tulevase julgeolekumaksu avansilisest maksest," ütles ministeeriumi finants- ja maksupoliitika asekantsler Evelyn Liivamägi. "Olulisemad reeglid, kuidas hakatakse ettevõtetelt julgeolekumaksu koguma, peavad selguma augusti lõpuks."
Nii koalitsioonilepingu kohaselt kui maksutehniliselt on siiski tegu tulumaksuga, mis kohaldub ettevõtete kasumile.
E-residendi staatuse on saanud üle 115 800 inimese 185 riigist ja nad on e-residentsuse programmi andmetel loonud 31 400 ettevõtet.