Taani merevägi jälgib purunenud kaablite läheduses viibinud Hiina laeva
Taani merevägi kinnitas, et viibib Taani ranniku lähistel ankrus oleva Hiina kaubalaeva läheduses. Nädala alguses selgus, et Läänemeres läksid katki kaks merealust sidekaablit, mis jäid Hiina laeva Yi Peng 3 teekonnale.
Esmaspäeval selgus, et nii Soome ja Saksamaa vaheline merekaabel kui ka Rootsi ja Leedu vaheline merekaabel on saanud kahjustada. Kaablid jäid Läänemerel sõitnud Hiina kaubalaeva Yi Peng 3 marsruudile.
Mereliikluse andmed näitavad, et teisipäeva õhtul jälitas Taani merevägi Hiina kaubalaeva.
Kolmapäevase seisuga on Hiina laev Taani ranniku lähedal ankrus ning selle lähistel viibib ka Taani mereväelaev.
Taani merevägi kinnitas samuti, et viibib Hiina laeva läheduses, kuid ei jaganud täpsustavat informatsiooni.
Kuigi mitmed väljaanded kirjutavad, et Taani mereväelaev Y311 Søløven pidas Hiina laeva kinni ja otsis läbi, pole Taani merevägi seda infot kinnitanud.
Yi Peng on 225-meetrine kaubalaev, mis tuli Läänemere piirkonda Egiptusest. Yle kirjutab, et novembris viibis laev ka Ust-Luga sadamas, mis asub Venemaa Leningradi oblastis. Laev liigub tagasi Egiptuses asuvasse Port Saidi sadamasse ja on praegu Taani ranniku lähedal ankrus.
Rootsi merevägi uurib kaablite purunemiskohti
Rootsi merevägi kasutas ööl vastu kolmapäeva mehitamata kaugjuhitavaid allveelaevu, et uurida kahe kaablite purunemiskohti, kuid märkis, et prognoositava halva ilma ja halva nähtavuse tõttu kulub selleks mitu päeva.
Rootsi mereväe pressiesindaja Jimmie Adamsson ütles, et mereväel paluti toetada Rootsi prokuratuuri ja politseid ning et laevad saadeti kohe välja.
Rootsi-Leedu kaabel paikneb 100 kuni 150 meetri, Soome-Saksamaa kaabel 20 kuni 40 meetri sügavusel. Samuti on mereväel palutud tuvastada, millised laevad kaablite läheduses viibisid.
Taani peaminister Mette Frederiksen ütles, et teda ei üllata võimalik sabotaaž. "Kui kohene hinnang on, et see on sabotaaž ja see tuleb väljastpoolt, siis on see ilmselgelt tõsine. Ma ei ole üllatunud, et see võis juhtuda," ütles ta.
Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius sõnas juba varem, et eeldas sabotaaži. "Keegi ei usu, et kaablid said juhuslikult kahjustada," ütles ta.
Rootsi tsiviilkaitseminister Carl-Oskar Bohlin lõi kiiresti seose laevade liikumise ja purunenud kaablite vahel. "Seal on olnud laevaliikumisi, mis vastavad sellele kuriteole," ütles ta.
Soome kaitsepolitsei (Supo) ütles, et on liiga vara hinnata kahjustuste põhjuseid, kuid toetab teisi ametiasutusi oma teadmistega. Supo märkis, et igal aastal juhtub maailmas umbes 200 sarnast veealuse kaabli purunemist ning et kõige levinum põhjus on inimtegevus, näiteks kalapüük või ankru kasutamine.
Möödunud aasta oktoobris lõhkus Hong Kongi lipu all sõitnud Newnew Polar Bear Eesti-Soome gaasitoru ning tõenäoliselt ka Eestit ja Soomet ning Eestit ja Rootsit ühendavad sidekaablid.
Toimetaja: Valner Väino
Allikas: Reuters, Yle, The Guardian