Austria koalitsioonikõnelejad ei suutnud paremäärmuslaste vastu ühineda
Austria valitsuskoalitsiooni kõnelused nurjusid pärast seda, kui üks kolmest kaasatud tsentristlikust parteist lahkus läbirääkimistelt. Koalitsioonikõnelejad üritasid moodustada liitu valimised võitnud paremäärmuslaste takistamiseks, kirjutab Politico.
Kolm Austria erakonda pidasid läbirääkimisi uue koalitsiooni moodustamiseks, kuid neist väikseim, liberaalne partei NEOS, loobus reedel kõnelustest, teatas erakonnaliider Beate Meinl-Reisinger pressikonverentsil.
Meinl-Reisinger nimetas komistuskividena eelarvet ja konkurentsivõimet ning süüdistas paremtsentristlikku Austria Rahvaparteid (ÖVP), mida juhib kantsler Karl Nehammer, ja vasaktsentristlikku Sotsiaaldemokraatliku Parteid (SPÖ) soovimatuses mõelda "järgmisest valimispäevast kaugemale" ja viia läbi "fundamentaalseid reforme".
Novembris ametlikult alanud kõneluste karile jooksmine tugevdab migrantidevastast ja Venemaa-sõbralikku Vabadusparteid (FPÖ), mis kahekordistas oma häältesaagi ja võitis septembris toimunud valimised. Teised suured erakonnad aga keelduvad Vabadusparteiga valitsuse moodustamisest.
Vabaduspartei peasekretär Michael Schnedlitz kutsus pärast koalitsioonikõneluste läbikukkumist kantsler Nehammerit tagasi astuma. Schnedlitz nimetas kõnelusi "poliitiliseks koleduseks" ja "kaotajate-valgusfoori koalitsiooniks".
Isegi ilma NEOS-i toetuseta võiksid ÖVP ja SPÖ iseseisvalt läbirääkimisi jätkata ning moodustada kahepoolse koalitsiooni, kuna kahel erakonnal on koos Austria parlamendi alamkoja 183 kohast 92 ehk ülinapp enamus.
Valimised võitund paremäärmusliku FPÖ erakonna juht Herbert Kickl on nimetanud end tulevaseks Volkskanzleriks (rahvakantsleriks) nagu Adolf Hitler 1930. aastatel, on Ukraina abistamise ja Venemaa sanktsioonide vastu ning teda peetakse Ungari peaministri Viktor Orbani jüngriks.
Toimetaja: Valner Väino
Allikas: Politico