Macron nimetas Euroopa julgeolekugarantiide neli komponenti Ukrainale

Prantsusmaa president Emmanuel Macron nimetas neli peamist komponenti, millest hakkaks koosnema Euroopa riikide pakutavad julgeolekugarantiid Ukrainale. Macron rõhutas ka, et Venemaa ei tohi saada sõnaõigust rahuvägede Ukrainasse paigutamise küsimuses.
Olulisemad uudised Ukraina sõja lõpetamiseks käiva diplomaatilise tegevuse kohta pühapäeval, 16. märtsil kell 14.05:
- Macron nimetas Euroopa julgeolekugarantiide neli komponenti Ukrainale;
- Macron: Venemaal pole õigust otsustada rahuvalvajate üle Ukrainas;
- Starmer: sõjalised planeerijad kohtuvad Ukraina teemal 20. märtsil;
Macron nimetas Euroopa julgeolekugarantiide neli komponenti Ukrainale
Prantsusmaa president Emmanuel Macron nimetas neli peamist komponenti, millest hakkaks koosnema Euroopa riikide pakutavad julgeolekugarantiid Ukrainale.
"Pariisis (teisipäeval - toim.) toimunud kohtumisega, kus osalesid Euroopa ja liitlasarmeede staabiülemad, oleme teinud ära töö, mille ma endale ülesandeks võtsin, nimelt julgeolekugarantiide realistlikuks muutmise," ütles Prantsuse president intervjuus ajalehele Le Parisien, mida vahendas La Depeche.
Tema sõnul koosnevad Euroopa pakutavad julgeolekutagatised Ukrainale neljast osast.
- kohene toetus Ukrainale, eelkõige uute algatuste kaudu sõjavarustuse tarnimiseks ja tarnete kohandamiseks vastavalt praegustele vajadustele;
- Ukraina armee ümberkorraldamine, mis tagab tema võime tulevikus vastu seista uutele Venemaa rünnakutele;
- võimalus tulevikus paigutada Ukrainasse vabatahtliku koalitsiooni sõjalisi jõude;
- Euroopa kaitse tugevdamine, mis tagab julgeoleku, samuti täiendavad investeeringud ja armeedevaheline koordineerimise.
Macroni rõhutas ka, et Ukraina ei tohi mitte mingil juhul loovutada Venemaale territooriumi ja jääda ilma julgeolekugarantiideta.
Prantsusmaa kaitseminister on öelnud, et vähemalt 15 riiki on soovinud osaleda Ukrainale julgeolekugarantiide pakkumises, märkis väljaanne LIGA.net.
Macron: Venemaal pole õigust otsustada rahuvalvajate üle Ukrainas
Rahuvalvevägede paigutamine Ukrainasse, mille pakkusid välja Ühendkuningriik ja Prantsusmaa Venemaaga sõlmitava võimaliku relvarahulepingu raames, on Kiievi ja mitte Moskva küsimus, ütles Prantsuse president Emmanuel Macron.
Macron ja Briti peaminister Keir Starmer on kiirustanud tugevdama sõjalist toetust Ukrainale, kuna USA president Donald Trump nõuab Venemaaga rahulepingu sõlmimist. Starmer korraldas laupäeval virtuaalse kohtumise Macroni ja teiste Ukraina liitlastega, kelle hulka USA ei kuulunud.
"Ukraina on suveräänne. Kui ta palub liitlasvägede viibimist oma territooriumil, siis ei ole see Venemaa asi sellega nõustuda või mitte," ütles Macron laupäeva hilisõhtul avaldatud ühisintervjuus mitmele Prantsusmaa piirkondlikule ajalehele.
Venemaa on korduvalt tagasi lükanud võimaluse, et NATO-sse kuuluvate riikide sõdurid paigutatakse Ukrainasse.
Macron ütles, et kõik rahuvalvejõud koosnevad mõnest tuhandest sõdurist riigi kohta, mis paigutatakse võtmekohtadesse Ukrainas, lisades, et mitmed Euroopa ja ka mitte-Euroopa riigid on osalemisest huvitatud.
Kuid nagu ka muud võimaliku vaherahu aspektid, on ka rahuvalvejõudude vorm endiselt ebakindel.
Soome president Alexander Stubb ütles BBC televisioonile, et kõik kindlad kohustusevõtmised tulevad siis, kui plaan on selge.
"Siin on null kuni 50 erinevat viisi aitamiseks, väed kohapeal on ainult üks võimalus. Võite rääkida luurest, võite rääkida erinevat tüüpi asjadest, kuid praegu on veel liiga vara võtta kohustuste võtmiseks," ütles Stubb.
Nii Ühendkuningriik kui Prantsusmaa on öelnud, et võivad saata Ukrainasse rahuvalvajad, samas kui Austraalia peaminister Anthony Albanese ütles, et ka tema riik on taotlustele avatud.
Venemaa president Vladimir Putin ütles neljapäeval, et toetab põhimõtteliselt Washingtoni ettepanekut sõlmida Ukrainaga 30-päevane relvarahu, kuid esitas selle jõustamiseks rea eeltingimusi ning lisa, et tema väed jätkavad võitlust, kuni need on täidetud.
Starmer: sõjalised planeerijad kohtuvad Ukraina teemal 20. märtsil
Ukrainat toetavate riikide sõjalised planeerijad kohtuvad 20. märtsil Ühendkuningriigis, et arutada plaane, kuidas välisriigid saaks sõjaliselt Ukraina julgeolekut toetada, ütles Briti peaminister Keir Starmer.
"Meie sõjaväelased kohtuvad järgmise nädala neljapäeval siin Ühendkuningriigis, et panna paika tugevad ja kindlad plaanid rahulepingu sõlmimiseks ja Ukraina tulevase julgeoleku tagamiseks," ütles ta laupäeval antud pressikonverentsil pärast maailma liidrite virtuaalset kohtumist Ukraina rahu teemadel.
"President Trump on pakkunud Putinile teed kestva rahu saavutamiseks. Nüüd peame selle reaalsuseks muutma," lisas ta.
Briti peaminister kutsus laupäeval Ukraina toetuseks kokku nn tahtekoalitsiooni videokonverentsi, millest võtsid teiste seas osa Ukraina president Volodõmõr Zelenski, Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja NATO peasekretär Mark Rutte.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: LIGA.net, Reuters, Interfax-Ukraina