Spiegel: Saksamaa konfiskeeris Vene varilaevastiku tankeri

Saksamaa konfiskeeris oma põhjaranniku lähedal seisnud tankeri, mis arvatakse olevat osa varilaevastikust, mida Venemaa kasutab lääne kehtestatud naftasanktsioonidest kõrvalehoidmiseks, teatas uudisteajakiri Spiegel reedel julgeolekuallikatele viidates.
Panama lipu all sõitva halvas seisukorras laeva Eventin võtsid Saksa võimud oma kontrolli alla reedel pärast seda, kui see oli alates jaanuari keskpaigast triivinud juhitamatuna Läänemeres Rügeni saare lähistel.
Sellise sammuga andis Berliin tugeva sõnumi Moskvale, märkis Der Spiegel.
Eventin, mis oli võtnud oma lasti peale Venemaa Ust-Luuga sadamast ning suundunud Egiptuse suunas, kaotas jaanuari keskpaigast Rügenist põhja pool manööverdamisvõime. Vahetu naftareostuse ohu tõttu pukseeriti tanker Sassnitzi lähistele reidile, kus seda jälgisid päeval ja öösel Saksa rannavalve ja föderaalpolitsei.
Alates veebruari lõpust on laev Euroopa Liidu sanktsioonide nimekirjas kui Venemaa varilaevastiku koosseisu kuuluv alus, sest EL lülitas selle oma 16. sanktsioonipaketti. Sanktsioonid on Venemaale kehtestatud selle 2022. aasta veebruaris alanud täiemahulise sissetungi tõttu Ukrainasse.
16. paketi eesmärk oli avaldada lisasurvet Venemaa varilaevastikule, mis koosneb laevadest, mida Venemaa kasutab oma nafta, relvade ja teravilja eksportimiseks, rikkudes sanktsioone. Varilaevastiku aluseid ei järgi lääne regulatsioone ja neid ei kindlusta tavapärased lääne kindlustusfirmad.
Pärast Eventini nimekirja kandmist otsustas Saksa valitsus laeva pigem konfiskeerida, mitte lasta sellel minna, teatas Der Spiegel. Laeva kohta väljastati konfiskeerimisotsus, mis tähendab, et laev ja selle last – umbes 100 000 tonni naftat väärtuses umbes 40 miljonit eurot – lähevad nüüd Saksamaa omandisse.
Kantsleriamet ja välisministeerium usuvad, et sellise ebatavaliselt karmi lähenemisega antakse Venemaale signaal, et Saksamaa ei jää käed rüpes vaatama Läänemerd läbivat Venemaa naftatransporti, milleks kasutatakse varilaevastiku sageli kehvas seisukorras aluseid.
Saksa tolliamet ja Saksamaa välisministeerium ei vastanud kohe Reutersi meili teel saadetud kommentaaritaotlustele.
Toimetaja: Mait Ots