EL kehtestab Venemaa väetistele ja põllumajandustoodetele kõrge tollimaksu
Euroopa Parlamendi täiskogu toetas neljapäevasel hääletusel kõrgema tollimaksumäära kehtestamist Venemaalt ja Valgevenest pärit väetistele ja põllumajandustoodetele, nagu suhkur, äädikas, jahu ja loomasööt.
Kavandatava määruse kohaselt kehtestatakse juba 2025. aastal mõlema riigi väetistele 6,5‑protsendine tollimäär. Sellele lisandub sõltuvalt väetise liigist kaalupõhine maks 40–45 eurot tonnist, mis tõuseb 2028. aastaks 430 euroni tonnist.
Uue määra eesmärk on jätta Venemaa ilma olulisest sissetulekuallikast, mida kasutatakse Ukraina vastaste rünnakute rahastamiseks.
Lisaks kehtestatakse uus kõrge tollimaks – 50 protsenti kauba väärtusest – Venemaa ja Valgevene põllumajandustoodetele, mis on seni kõrgemast maksumäärast pääsenud, näiteks suhkrule, äädikale, jahule ja loomasöödale. See peaks ärgitama Euroopa Liidul (EL) vähendama oma sõltuvust Venemaa ja Valgevene toodangust.
Täiskogul hääletas määruse poolt 411 ja vastu 100 parlamendiliiget, erapooletuid oli 78.
Määruse peab veel ametlikult heaks kiitma ka EL-i nõukogu. Seejärel avaldatakse määruse tekst Euroopa Liidu Teatajas ning see jõustub. Väetiste uus maksumäär hakkab kehtima 1. juulist 2025.
Euroopa Komisjon esitas ettepaneku kehtestada Venemaalt ja Valgevenest pärit väetistele ja teatavatele põllumajandustoodetele tollimaks 28. jaanuaril 2025, sest kuigi EL importis Venemaa karbamiid- ja lämmastikväetisi palju ka 2023. aastal, kasvas nende sissevedu 2024. aastal eriti hoogsalt. Komisjoni hinnangul näitab see Euroopa Liidu majanduslikku sõltuvust Venemaast. See aga ohustab EL-i toidujulgeolekut ja võimaldab Venemaal EL-i vajaduse korral survestada.
"Sõltuvus Vene gaasist on asendumas sõltuvusega Vene väetisest. Sellel on ka negatiivne mõju Euroopa väetise tööstusele. Vene väetise keelu asemele, mida meie Euroopa parlamendina nõudsime juba septembris, pakub Euroopa Komisjon kolme aasta jooksul tõsta tollimakse Vene ja Valgevene väetisele. See annab põllumajandussektorile aega kohaneda ja väetise tööstusele aega hakata rohkem tootma. Me peame lõpetama Vene sõja Ukrainas rahastamise. Sõda on meie välise piiri kõrval, selle peatamine on vajalik meie turvalisuse jaoks," lausus Euroopa parlamendi liige Inese Vaidre.
Euroopa Parlamendi pressiteenistus märkis ka, et uued tollimaksud vähendavad eeldatavasti arvestatavalt nende kaupade otsest või kaudset eksporti Venemaalt ja Valgevenest Euroopa Liitu, mis omakorda aitab arendada ja mitmekesistada väetiste tootmist Euroopa Liidus.
Euroopa Komisjon jälgib tähelepanelikult võimalikke hinnatõuse ning on vajaduse korral valmis leevendama tollide kahjulikku mõju siseturule või EL-i põllumajandussektorile, lisas pressiteenistus.
Toimetaja: Valner Väino