Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soomes leiti kaladest valuvaigistite jääke

Lappeenranna Haapajärvi kaladest leiti kõige tavalisemate Soomes kasutatavate valuvaigistite jääke. Kalades oli nende kogus 1000 korda suurem kui järvevees
Jenny-Maria Brozinski väitekirja andmeil kogunevad ravimid kaladesse. Uuriti latikaid ja särgi, mis olid püütud Haapajärvest, kuhu on lastud Lappeenranna linna puhastatud heitvett, vahendas Yleisradio uudisteportaal.

"Uurimuses leiti kala sapist kolme erinevat põletikuvaluvaigistit. Diklofenak, naprokseen ja ibuprofeen on ühed kõige tavalisemad Soomes kasutatavad valuvaigistid," ütles Brozinski.

Kalade sapis olid ravimijääkide kogused umbes tuhat korda suuremad kui vees. Kalaliha uurimuses ei analüüsitud. Kui ravim on jõudnud sappi, on see olnud ka kala vereringes. Teadlase sõnul võivad mõned ühendid jõuda vereringest ka lihastesse.

Brozinski sõnul olid uurimistulemused osalt ettearvatavad, kuna ka välisriikides tehtud uurimustes on saadud andmeid ravimite kogunemisest kaladesse.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: