Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meikar: tundub, et poliitilise eliidi mõtlemine pole muutunud

Silver Meikar ERR
Silver Meikar ERR
Aasta pärast erakondade ebaseadusliku rahastamise probleemi tõstatamist on Reformierakonna endise liikme Silver Meikari arvates inimeste suhtumine sellesse muutunud, kuid ta ei näe muutust poliitilise eliidi mõtlemises.
Täna möödub täpselt aasta Silver Meikari artikli "Erakondade rahastamisest. Ausalt" ilmumisest Postimehes, mis pani ühiskonnas veerema lumepalli ja tõi Meikarile nii kodanikuühiskonna eriauhinna kui ka väljaviskamise Reformierakonnast. Otseselt või kaudsemalt saab Meikari artikliga seotuks saab pidada ministrivahetust, seadusemuudatuste algatamist, Harta 12,  presidendi Jääkeldri algatust "Aitab valelikust poliitikast!", meeleavaldusi ja rahvakogu.

"Ma olen kindlasti rahul sellega, et aasta jooksul on tegelikult ju toimunud päris põhjalik arutelu, mis on poliitikas lubatud ja mis mitte," rääkis Silver Meikar intervjuus ETV saatele "Terevisioon". "Ja ma olen kogu aeg ka öelnud seda, et ma ei usu mingitesse karmidesse seadustesse - et see, mis muutuma peab, peab muutuma inimeste peades. Peab muutuma mõtlemine. Ja mul on sisemine tunne, et päris palju - tänu sellele pikale debatile - on tegelikult muutunud inimeste suhtumises. Mul on kurb meel selle üle, et mulle tundub, et see muutus ei ole tegelikult toimunud poliitilises eliidis."

Meikari arvates on pärast järgmisi riigikogu valimisi näha, kas see muutus on püsiv ja kas sel on ka positiivne järelm. Kui inimesed on selleks ajaks toimunu unustanud ja on nõus valima neid poliitikuid, kes on valetanud, vaataks ta enda sõnul kõigele tagasi kurvema pilguga. 

Homme läheb põhiseaduskomisjonist riigikokku erakondade rahastamist puudutavate seadusemuudatuste eelnõu. Meikar ütles, et ta ei ole seda eelnõud näinud, kuid on kuulnud, et selles ei ole päris kõiki rahvakogu ettepanekuid, vaid pigem "väiksemad asjad".

"Mis oli rahvakogu eesmärk, oli tegelikult poliitilise süsteemi avamine. Nii me peaksime a vaatama neid muudatusi - kas need aitavad poliitilist süsteemi avada. Selleks, et oleks võimalik, et toimuks rohkem poliitilist debatti, ma leian, et oluline on see, et näiteks valimiskünnis võiks olla väiksem. Ma leian seda, et erakondade loomiseks vajalik inimeste arv võiks olla kindlasti väiksem. Ma leian seda, et see, mismoodi jagatakse riigieelarvest toetust, võiks olla oluliselt teistmoodi, kui see täna on. Ja nii, kuidas ma olen ka aru saanud, et ega see, et suurendatakse riigikogu valimiskünnisest alla jäänud erakondade toetust, on siiski natuke kosmeetiline, ja mitte päris see muudatus, mida tegelikult rahvakogu toetas."

Meikari sõnul loodan ta, et eelnõu menetluse käigus esitatakse ka parandusettepanekuid, ja kui eelnõu sügisel vastu võetakse, võib öelda, et see aitas kaasa poliitilise süsteemi avanemisele.

2012. aasta mais teatas Silver Meikar Postimehes ilmunud arvamusloos, et annetas 2009.-2010. aastal Reformierakonnale üle 100 000 krooni, mille päritolu ta enda väitel ei tea: Meikari sõnul annetas ta Kalev Lillo poolt ümbrikus antud raha Kristen Michali ettepanekul.

Riigiprokuratuur alustas samal päeval kriminaalmenetlust, et kontrollida Postimehes ilmunud
väiteid, et Reformierakond on vastu võtnud teadmata allikatest pärinevat vara, mis on vormistatud erakonna liikmete annetustena. Oktoobris lõpetati uurimine küllaldaste tõendite puudumise tõttu, kuid samas jäid endiselt püsima kahtlused.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: