Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kiviõli maaomanikud jätkavad kaevandamisloavaidlust ringkonnakohtus

Autor/allikas: Postimees/Scanpix
Kiviõli maaomanikud kaebavad Tallinna ringkonnakohtusse varasema  halduskohtu otsuse, millega jäeti Kiviõli Keemiatööstuse kaevandamisluba kehtima.
Kiviõli Keemiatööstuse (KKT) Põhja-Kiviõli II karjääri laiendamise ette jäävate maade omanikud ei ole endiselt andnud ettevõttele luba oma maal kaevandada ning on seisukohal, et kaevandustegevus toob kaasa ohte nende kinnistutele ning seal elavate inimeste elule ja tervisele.

Kuigi KKT ei või juriidiliselt kaevandada võõral maal, võib ta keskkonnaministeeriumi antud kaevandamisloa alusel kuni kinnistuomanikega kokkuleppe jõudmiseni kaevandada nende kinnistute ümber ehk projekti kohaselt 7-13 meetri kaugusel.
 
Kaevandamisest puudutatud maaomanikud leiavad jätkuvalt, et neile nii lähedal toimuv KKT kaevandamistegevus mõjutab müra, tolmu, vee ja muude kahjulike mõjutuste kaudu nende tervist ja vara määral, millega sisuliselt sunnitakse neid oma vara Kiviõli Keemiatööstusele võõrandama.
 
Kaebajate arvates  kahjustatakse selliselt paljude eraomanike huve ja vara ühe teise eraomaniku - Kiviõli Keemiatööstuse - ärihuvides.

"Riigi huvi ei saa olla kaevandamine eraomanike kinnistute ümber ja selliselt, et mäeeraldisest umbes kolmandik põlevkivist jääb ilmselt alatiseks kaevandamata," märkis maaomanike esindaja, vandeadvokaat ja advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene partner Piret Blankin.
 
Blankini sõnul ei ole maaomanike arvates õige, mõistlik ning loogiline, et 2011. aastal anti kaevandamisluba välja 2004. aastal tehtud keskkonnamõjude hindamise aruande alusel, sest see on objektiivselt vananenud.

"Hilisemalt on kehtestatud keskkonnamõjude hindamisele uued kvalitatiivsed nõuded, kehtestatud uusi planeerimisdokumente, teostatud uusi uuringuid. Tähelepanuta on jäänud, et konkreetse piirkonna teiste saasteallikate koosmõju uue kaevandusega ei ole kunagi hinnatud," märkis Blankin.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: