Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keskerakond algatas eelnõu presidendi otsevalimiseks

{{1360831860000 | amCalendar}}
Postimees/Scanpix
Postimees/Scanpix
Keskerakonna fraktsioon esitas täna riigikogule seaduseelnõu, mis annaks presidendi valimise õiguse rahvale. Eelnõu võeti menetlusse.
Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Priit Toobal märkis, et erinevate avaliku arvamuse küsitluste järgi kuulub kodanike valdava enamuse toetus ideele sätestada presidendi otsevalimine, teatas Keskerakonna pressiesindaja.

"Tegelikult on ju sellest räägitud juba kehtiva põhiseaduse koostamisest saadik. Seda on Eestile soovitanud nii president Meri kui ka president Rüütel," ütles Toobal.

"Presidendi otsevalimise idee kogus märkimisväärse poolehoiu ka Rahvakogu portaalis, mis näitab, et ühiskond ootab seesugust muudatust," lisas Toobal

"Me leiame, et rahvas suudab valida Eestile väärilise riigipea ning peame õigeks, et riigikogu loovutaks selle õiguse rahvale."

Reformierakond: otsevalimisega peaks parlamentaarsest korrast loobuma

Reformierakond eelnõud toetama ei kiirusta, märkides, et tegemist on vana teemaga, mille suhtes erakonna seisukohad muutunud ei ole.

"Kui valitakse president otsevalimisega, siis tal peab oluliselt rohkem ka võimu olema," ütles Reformierakonna fraktsiooni esimees Jaanus Tamkivi ERR-i uudisteportaalile.

"Kui inimesed valivad presidendi otsevalimisega, siis nad eeldavad seda, et president suudab ka riigi tegevjuhtimise juures ka igapäevaselt midagi korda saata."

Tamkivi sõnul peaks sellisel juhul kaasnema ka põhimõtteline otsus selles, et Eesti ei ole enam parlamentaarne vabariik, vaid presidentaalne vabariik.

"See on hoopis teine riigi ülesehitus. Kui me seda tahame, siis me võime seda teha, aga kas see on Eesti riigi jaoks otstarbekas? Reformierakond selles küsimuses on olnud pigem ikkagi parlamentaarse vabariigi süsteemi pooldaja," lausus Tamkivi.

Eelnõu ei näe ette riigikorralduse muutmist

Riigikogu juhatuse otsusega võeti eelnõu täna ka menetlusse. See näeb ette presidendi otsevalimise, et selgitada riigipea kogu rahva tahteavalduse järgi, teatas riigikogu pressitalitus.

Tegemist on põhiseaduse ühe elemendi muutmisega. Seletuskirjas märgitakse, et sellega ei muutu põhiseaduses sätestatud riigikorraldus ega parlamentaarne mehhanism.

Samuti ei sisalda esitatud eelnõu presidendi pädevuse muutmist. Juhtivkomisjoniks määrati põhiseaduskomisjon.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: