Hamburg sõlmis moslemitest linnaelanikega ajaloolise leppe ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Seitsmeaastane poiss Hamburgi keskmošees reedesel palvusel Reuters/Scanpix
Seitsmeaastane poiss Hamburgi keskmošees reedesel palvusel Reuters/Scanpix
Hamburgi linnavõimud sõlmisid linna moslemite kogukonna organisatsioonidega leppe, mis tagab islami pühade tähistamise, usuõpetuse koolides ja õiguse järgida omi matmistavasid. See on esimene taoline leping Saksamaal.
11-leheküljeline leping, mille  peab veel heaks kiitma linna parlament, reguleerib usuvabaduse, koolitundide, matuserituaalide ja Saksamaa põhiseaduse järgimise küsimusi. Leppe allkirjastasid linna islamikogukondade nõukogu (šuura), Türgi-Islami Liit, islami kultuurikeskuste assotsiatsioon ja alaviitide kogukond, vahendas thelocal.de.

Need Hamburgi 120 000 moslemit esindavad organisatsioonid kinnitasid, et tunnustavad "põhiseadusliku korra põhiväärtusi", loobuvad "vägivallast ja diskrimineerimisest päritolu, seksuaalse orientatsiooni ja usu" ning "poliitiliste seisukohtade" alusel ning tunnistavad "sugupoolte võrdsust".

Hamburgi linnavõimud omalt poolt deklareerisid, et Eid al-Adha (ohvripüha), Eid ul-Fitr (ramadaani lõpp) ja Ashura (leinapäev) saavad ametlikeks pühadeks. Moslemid ja alaviidid võivad siis soovi korral töölt ja nende lapsed koolist puududa, samuti nagu seda võivad kirikupühadel, näiteks patukahetsuspäeval, kristlased. See tähendab, et nad võivad võtta kas üldse vaba päeva või töötada selle asemel mõnel teisel päeval.

Leping annab moslemikogukonnale ka suurema kaasarääkimisõiguse usuõpetuse küsimustes koolis.

Sarnased lepingud on Hamburgi võimud sõlminud ka linna protestandi ja katoliku kirikutega 2006. aastal ja juudi kogukonnaga 2007. aastal.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: