Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meremuuseum: Salme laev on Läänemere vanim purjekas

Eesti meremuuseumi lõplikul hinnangul oli üks Salme asulast 2008. aastal leitud muinaslaev sedavõrd heade meresõiduomadustega, et seda võidi Läänemerel kasutada purjesõjalaevana.
"Meremuuseum on arvamusel, et Salme laev nr 2 kujutas enesest arenenud viikingilaeva tüüpi muinaslaeva, mille väga head meresõiduomadused lubasid seda kasutada purjesõjalaevana Läänemere merealal," sõnastas merearheoloog Vello Mäss meremuuseumi seisukoha. See tähendab, et avamere purjesõit algas Läänemere piirkonnas seniarvatust oluliselt varem, vahendas Saarte Hääl ajakirja Imeline Teadus.

Mäss lisas, et väiksem Salme muinaslaev, mis avastati esimesena, ei olnud kohe kindlasti purjekandmiseks loodud. "Viikingiaegse klassifikatsiooni järgi peeti alles üle 12 aeruga alust laevaks, väiksem oli paat. Salme laev nr 1 oli seega suur paat."

Seni on mereajaloolased pidanud siinse Põhjala ala vanimaks purjelaevaks Norrast leitud Osebergi viikingilaeva, mille ehitamise ajaks arvatakse ajavahemikku 800-850 pKr, kuid Salme muinaslaevad on aga arheoloogide sõnutsi vanemad.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: