Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Usaldus EL-i vastu kukkus, kuid vabakondade vastu tõusis

{{1326208500000 | amCalendar}}
Aastaga langes enim Euroopa Liidu, presidendi ja peaministri usaldus, kuid kasvas mittetulundusühingute, riigikogu ja kaitseliidu oma, selgus Turu-uuringute aktsiaseltsi üle-eestilisest küsitlusest.
Kui liita vastusevariandid "usaldan täielikult" ja "pigem usaldan", usaldavad Eesti inimesed kõige rohkem päästeametit (94%), politsei- ja piirivalveametit (84%) ning kaitseväge (80%), vahendas "Aktuaalne kaamera".

Esimese n-ö mittejõustruktuuri institutsioonina kerkis neljandalale kohale rahvusringhääling (77%). Eraringhäälingu ning trükiajakirjanduse usaldusväärsus oli küsitluses võrdne (61%).

Kõrge usaldusväärsusega institutsioonid on veel maksu- ja tolliamet (76%), Eesti Pank (75%), õiguskantsler (69%), kaitseliit (69%) ja riigikontroll (67%).

Kõige vähem usaldavad inimesed poliitilisi institutsioone - erakondi (30%) ja riigikogu (44%). Kõige kõrgem on poliitilistest institutsioonidest usaldus presidendil (63%), kuid tema usaldusväärsus on aastaga kukkunud 8 protsendipunkti võrra.

Kõige rohkem kaotas aastases võrdluses usaldusväärsuses Euroopa Liit (-10%), millele järgnesid president (-8%), peaminister (-5%) ja Eesti Pank (-4%).

Kõige rohkem kasvas aastaga usaldus MTÜ-de (+7%), riigikogu (+5%) ja kaitseliidu (+4%) vastu.

Turu-uuringute AS viis mullu novembris rahvusringhäälingu tellimusel läbi traditsioonilise Eesti elanike meediateemalise arvamusuuringu, mille käigus uuriti ka institutsioonide usaldusväärsust. Küsitlusele vastas 993 inimest vanuses 15-74 aastat.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: