Setud elasid täna jälle oma kuningriigis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti kagunurgas Obinitsas kaotas tänaseks päevaks kehtivuse riigivõim ning rahvas kuulutas välja kaheksateistkümnenda Seto kuningriigi.
Tegu on aasta kirevaima setu kultuuri sündmusega, mis tipneb kuninga Peko maapealse asemiku ehk ülemsootska valimisega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Legendi järgi magab Peko Petseri kloostris. Tema asemiku valimine on Seto kuningriigi kulminatsiooniks. Nii ka sel korral seisis kujuteldava paku peal kolm väärikat kandidaati, kel igaühel oli oma kiitjate punt ning poolehoidjate juurdevõitmiseks mõni vigur varnast võtta.

Kui kuningriigi algusaastatel täitis rahva poolt valitud ülemsootska pelgalt peojuhi rolli, siis nüüdseks on temast saanud rahva eestkõneleja. Ja nii valisidki täna Seto kuningriigi alamad teiseks aastaks järjest oma eestkõnelejaks katusemeistri Ahto Raudoja.

Kuningriik pole siiski vaid kuninga asemiku valimine, vaid see on läbilõige kogu setu kultuurist selle erinevates vormides, alates parima joogimeistri ja vägimehe valimisest kuni kaunite kunstide valdajateni. Neist kõige olulisem on UNESCO poolt maailma kultuuripärandisse kantud seto leelo, mille parimaks sõnaseadjaks sai läänemeresoome suurima lauliku Anne Vabarna lapselaps Linda Ülend.

Setu kuninga sõnolise laul pidi kõnelema meeste ja naiste elust tänapäeva maailmas ja nii rääkis võidulaul välismaal tööl käivatest meestest, keda naised suhkrukottidega Soomest koju ootavad.

Kuningriigi kuulutasid setud sedapuhku välja kaheksateistkümnendat korda ning peale paljude vanade traditsioonide elluäratamise on see nii siin- kui sealpool piiri olevatele setudele üks oluline kokkusaamise koht.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: