Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA ja Venemaa pikendavad ajutiselt START-lepet

USA ja Venemaa pikendavad ajutiselt kahe riigi tuumaarsenali vähendamist käsitlevat START-lepet, mis pidi täna aeguma, läbirääkimised uue leppe üle on jõudnud lõpp-faasi.
Kui USA ja tollal veel viimaseid kuid elus vaakunud Nõukogude Liit leppisid kokku tuumaarsenalide vähendamises, nimetati seda dokumenti kõige ulatuslikumaks ja komplekssemaks relvakontrolli alaseks leppeks ajaloos, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"START-i eesmärk on vastastikuse kontrolli all vähendada kõige koletumaid relvi, mis maailmas on kunagi loodud," märkis USA relvastuskontrolli ekspert Joseph Cirincione.

Kahe aasta eest teatas USA eelmine president George Bush, et laseb START-il 5. detsembril 2009 aeguda, eelistades Venemaaga sõlmida vähem ametlikke ja väiksemat vastastikust monitooringut nõudvaid relvastuskontrolli leppeid. President Barack Obama seadis aga kohe ametisse astudes tuumarlevade vähendamise üheks oma välispoliitiliseks prioriteediks.

"Täna rõhutan selgelt ja veendumusega Ameerika soovi tagade rahu ja julgeolekut maailmas ilma tuumarelvadeta," rääkis Obama.

USA valitsus alustas Venemaaga läbirääkimisi START leppe pikendamiseks ning kuigi need on jõudnud lõppfaasi, uut lepet veel ei ole. Eile õhtul tegid Washington ja Moskva ühisavadluse, kus rõhutasid, et kehtivat lepet pikendatakse ajutiselt, sest mõlemad maad on huvitatud stabiilsusest.

"See on üks olulisemaid suhteid, kus on alates 20. jaanuarist nähtavat edu saavutatud. Nii meie kahe valitsuse kui ka konkreetsemalt kahe presidendi vahel, kelle isiklikud suhted on üha süvenenud. See annab võimaluse väga avameelselt ja otse kõnelda, mis loob palju usaldust ja kandub edasi ka meie dialoogi teistesse valdkondadesse," rääkis USA presidendi rahvusliku julgeoleku nõustaja James Jones.

Obama rahvusliku julgeolekunõustaja ütles eile välisajakirjanike küsimustele vastates, et USA ja Venemaa presidentide järgmine kohtumine toimub ilmselt Kopenhageni kliimakonverentsil.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: