Lihula sammas võeti valitsuse korraldusel maha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Valitsuse korraldusel võtsid päästeamet ja politsei täna õhtul maha Lihula paljuvaieldud mälestussamba.

Lihula volikogu esimees Jaak Kastepõld ütles kella 21.25 paiku BNS-ile, et sammas on maha võetud ja seda tõstetakse veoauto kasti.
    
Kastepõld lisas, et samba mahavõtmist julgestas palju politseinikke, kellel tema sõnul olid kaasas ka koerad.
    
Volikogu esimehe hinnangul oli tegemist ebaseadusliku operatsiooniga, mistõttu vald võib reedel kohtusse pöörduda. Kastepõld ütles, et samba mahavõtmine tekitas Lihula elanike pahameele. Tema sõnul oli kohal paarsada inimest, keda politsei aga sambast eemal hoidis. "Ka mind ja vallavanem Tiit Madissoni ei lastud ligidale," lisas ta. "Ei usu, et kogu seda asja päris rahulikuks saab nimetada, kuid kokkupõrkeid pole siiski olnud."
    
Volikogu esimees avaldas arvamust, et vähemalt esialgu jääb osa inimesi kalmistule juhtunut arutama.
    
Valitsuse pressiesindaja teatas BNS-ile, et valitsus andis  regionaalministrile ja siseministrile korralduse võtta mälestussammas maha, sest see on Lihula kalmistul riigi maale omaniku loata püstitatud ebaseaduslik rajatis, mis kahjustab Eesti mainet vaatamata selle algatajate eesmärkidele.
    
Valitsuse teate kohaselt sai regionaalminister kohustuse   teavitada mälestusmärgi paigaldajat selle eemaldamisest ja põhjustest.
    
"Eesti valitsus ei pea kohaseks, et Eestis rajatakse mälestusmärke, mida on tõlgendatud kui katset mälestada Eestit okupeerinud totalitaarseid reshiime," seisab pressiteates. Selle kohaselt hindab valitsus kõrgelt eri okupatsioonide ajal Eesti iseseisvuse ja vabaduse eest võidelnud inimeste vaprust ja peab oluliseks nende mälestuse jäädvustamist. Samas on valitsus seisukohal, et Lihula mälestusmärgi teostus on ebaõnnestunud ja ei täida oma peamist eesmärki jäädvustada Eesti vabaduse eest võidelnute mälestust, vaid heidab sellele hoopis varju, seostades selle võitluse Eestit okupeerinud totalitaarse  reshiimiga.
    
"Valitsus on seisukohal, et Eesti vabaduse eest võidelnute mälestust tuleb jäädvustada väärikalt, austades nende inimeste tegelikke eesmärke ja motiive, mitte neile teiste poolt pealesunnitud mundrit," seisab teates. "Valitsus on valmis tegema koostööd kohaliku omavalitsusega, et rajada mälestusmärk Eesti vabaduse eest võidelnutele."

-BNS
    

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: