Tallinnas avati Trepi tänav koos Nõelasilma väravaga

Taasiseseisvumispäeval avati Tallinnas Niguliste kiriku juures taastatud ajalooline Trepi tänav koos Nõelasilma väravaga.
Värava kõrval olevasse seinaorva on paigutatud ekraan, millel näidatakse dokumentaalkaadreid lähiümbruse ajaloost. Trepi tänava ja Nõelasilma värava taastamine läks linnale maksma 3,5 miljonit krooni, vahendas Aktuaalne kaamera.

Niguliste kiriku juurde viiv 1944. aasta märtsipommitamises hävinud Trepi tänav ja Tallinna väikseim Nõelasilma värav on nüüd kunagisel kujul taas vanalinna ehtimas.

Linnapea Edgar Savisaar ütles, et just taasiseseisvumispäev oli avamiseks see kõige õigem."See on väga sümboolne - sellepärast, et Nõelasilm ja Trepi tänav ühendavad minevikku ja õige kauget minevikku tänapäevaga," ütles linnapea.

Kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa kinnitas, et ajalooline värav on täpselt samasugune nagu ta kunagi ehitati, aluseks on vana vundament ning olid säilinud ka fotod. Millal tilluke värav täpselt ehitati, puuduvad ajaloolastel andmed, arvatavalt 1650-nda aasta paiku.

Endine on suures osas lammutusprahi alt välja tulnud sillutis ning kohati säilinud ürgsed müürid. Eriti väärtuslik on aga algne ingli figuuriga reljeef, mis siis, kui värav lammutati, anti hoiule linnamuuseumi.

"Selle värava taastamine õigustab ennast kasvõi juba selles mõttes, et see värav on nagu postament ajaloolisele reljeefile, mis on siiani Tallinna vanalinna üks sümboleid, mis on tulnud nüüd lõpuks koju tagasi," ütles Kuuskemaa.

Toimetaja: Helve Laasik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: